fot. fnp.pl

[TYLKO U NAS] Sz. Cieślar: Dzięki 1 proc. podatku Fundacja Nasza Przyszłość może np. dofinansowywać warsztaty „Zrozumieć media”

Ten „grosz do grosza” powoduje, że co roku Fundacja Nasza Przyszłość może np. dofinansowywać warsztaty „Zrozumieć media”, (…) dzięki którym młodzież poznaje, jak funkcjonują media, jakie zagrożenia z nich płyną. (…) Dzięki tym kilku złotym z 1 proc. (…) jest też np. teatr Dobry Wieczór w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. (…) Jest przygotowywany fabularny film „Nędzarz i madame” o św. bracie Albercie – powiedział w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Szymon Cieślar, dyrektor Fundacji Nasza Przyszłość.

W 2020 roku zmienia się termin składania zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia dochodu uzyskanego w 2019 roku. Szymon Cieślar zaznaczył, że wiąże się z tym „możliwość przekazania 1 proc. podatku”.

– Od 15 lutego będzie już dostępny PIT, który należy wypełnić, składając deklarację podatkową. Można to też zrobić elektronicznie. Wychodzimy tutaj naprzeciw naszym słuchaczom. Na stronie Fundacji Nasza Przyszłość jest program, który ułatwia rozliczenie podatkowe. Można go pobrać czy rozliczyć się online. Państwo na stronie www.podatki.gov.pl również udostępnia taką możliwość rozliczenia się. Można to zrobić elektronicznie, można też w formie papierowej, sięgając po PIT. My załączymy go do marcowego miesięcznika „W Naszej Rodzinie”, dlatego że rozliczenie podatku może nastąpić do 30 kwietnia. Każdy więc zdąży – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Prezes Fundacji Nasza Przyszłość wskazał, że „ważne jest, by zdecydować, na co przekażemy 1 proc. podatku”.

– Jeżeli nie zdecydujemy, na co przekazujemy 1 proc. podatku, zrobi to za nas państwo. W Polsce jest ponad 8 tys. organizacji pożytku publicznego, które na ten podatek czekają. Jeżeli nie wskażemy instytucji, do której tę część pieniędzy chcemy skierować, to zrobi to za nas państwo. Niekoniecznie możemy być z tego zadowoleni. Wystarczy wpisać numer KRS, zaznaczyć jedną kratkę i sprawa załatwiona. Nikt nic nie traci, a może tylko zyskać poczucie spełnienia dobrego uczynku – wyjaśnił.

Szymon Cieślar zauważył, że „może się wydawać, iż 1 proc. podatku to bardzo mała kwota. Bardzo często jest to kilka, kilkanaście złotych”.

– Proszę sobie jednak wyobrazić, że ten „grosz do grosza” powoduje, że co roku Fundacja Nasza Przyszłość może np. dofinansowywać warsztaty „Zrozumieć media”, (…) dzięki którym młodzież poznaje, jak funkcjonują media, jakie zagrożenia z nich płyną. Poważne środki trzeba zainwestować w to, żeby takie warsztaty mogły się odbyć. Potrzebny jest do tego wóz transmisyjny, dużo sprzętu, ludzi. Dzięki tym kilku złotym z 1 proc. są właśnie takie warsztaty. Jest też np. teatr Dobry Wieczór w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, który profesjonalnie przygotowuje spektakle, pokazywane później w Polsce. Jest przygotowywany fabularny film „Nędzarz i madame” o św. bracie Albercie. (…) To wszystko dzieje się z 1 procenta – wskazał prezes Fundacji Nasza Przyszłość.

Cała rozmowa z Szymonem Cieślarem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

 

drukuj