[TYLKO U NAS] S. Kaleta: W sprawie polskiego sądownictwa Unia Europejska rękami Trybunału Sprawiedliwości próbuje przejąć kolejne kompetencje

Obecnie przy polskich sprawach dotyczących sądownictwa Unia Europejska rękami Trybunału Sprawiedliwości próbuje drogą sądowego potwierdzenia przejąć kolejne kompetencje. Krótko mówiąc, mamy do czynienia ze znanym specjalistom od integracji europejskiej, procesem tzw. teorii zajętego pola. Instytucje unijne próbują wejść na pole dotychczas przez siebie niezagospodarowane, by wskazać, że mają kompetencje wyższe niż państwa narodowe, by kierować tymi sprawami – mówił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r., wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów są niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

– Trybunał wskazał, że te przepisy powinny być bardziej precyzyjne, tzn. wskazywać na gwarancję, określić ministrowi czas na podjęcie takiej decyzji. Był to wyrok o wiele bliżej idący niż oczekiwania opozycji w Polsce. To też pokazuje, że te wszystkie gromy i próba zainteresowania opinii międzynarodowej tą sprawą sądownictwa w Polsce nie jest tak dramatyczna, jak przedstawiała opozycja. My prowadzimy pewien merytoryczny spór, w którym mamy swoje argumenty – powiedział Sebastian Kaleta.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, instytucje unijne próbują przejąć kolejne kompetencje wymiaru sprawiedliwości w Polsce, czemu należy się konsekwentnie sprzeciwiać.

– Obecnie przy polskich sprawach dotyczących sądownictwa Unia Europejska rękami Trybunału Sprawiedliwości próbuje drogą sądowego potwierdzenia przejąć kolejne kompetencje. Krótko mówiąc, mamy do czynienia ze znanym specjalistom od integracji europejskiej, procesem tzw. teorii zajętego pola, czyli instytucje unijne próbują wejść na pole dotychczas przez siebie niezagospodarowane, by wskazać, że ma kompetencje wyższe niż państwa narodowe, by kierować tymi sprawami. To jest bardzo niebezpieczny proces, co do którego my jako Polska konsekwentnie oponujemy – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Polscy sędziowie pominęli konstytucyjne organy w naszym kraju i wystosowali skargi w tej sprawie do organu unijnego.

– Sędziowie polscy, którzy próbują wyprowadzać sprawy dotyczące wewnętrznych spraw polskich, które są zastrzeżone dla oceny Trybunału Konstytucyjnego na forum Unii Europejskiej, pokazują zaangażowanie w politykę, próbę kreowania prawa w Polsce, która jest zastrzeżona dla demokratycznie wybranego parlamentu. Są też różne sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym Polski, które również mogą mieć wpływ na przyszłe orzeczenia, kształtowanie się tego rozstrzygnięcia ostatecznego sporu. My na pewno jesteśmy zdeterminowani, by walczyć o reformę sądów w Polsce – podkreślał wiceminister sprawiedliwości.

Całą rozmowę z Sebastianem Kaletą można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl