fot. Tysol.pl

[TYLKO U NAS] R. Proksa o spotkaniu w centrum „Dialog” nt. zarobków nauczycieli: Nie zadziało się nic, co zbliżyłoby strony

Wczorajsze spotkanie, z którym wiązaliśmy bardzo duże nadzieje, spełzło na niczym. Nic takiego się nie zadziało, co nawet by zbliżyło strony. Wczoraj tak naprawdę to było znowu tylko przedstawienie stanowisk, kto co chce i kto co może – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

W poniedziałek w centrum „Dialog” odbyły się rozmowy poświęcone kwestii zarobków nauczycieli. W spotkaniu brali udział. m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji Anna Zalewska, a także przedstawiciele oświatowych związków zawodowych: ZNP, OPZZ oraz „Solidarności” [więcej].

Z kolei w budynku Kuratorium Oświaty w Krakowie trójka nauczycieli rozpoczęła protest głodowy. Od 11 marca oświatowa „Solidarność” prowadzi tam akcję okupacyjną.

– Myśleliśmy, że w momencie, kiedy nastąpiła okupacja budynku małopolskiego, to zwróci na tyle uwagę mediów i wszystkich polityków, a szczególnie rządzących, że jest problem, który w jakiś sposób trzeba rozwiązać, tym bardziej, że hasło, jakie zamieściliśmy, to „niech dorośli rozmawiają z dorosłymi”, żeby nie było plątania dzieci, młodzieży, rodziców. Niestety, nasz optymizm stopniał – zaznaczył Ryszard Proksa.

Poniedziałkowe spotkanie ze stroną rządową w centrum „Dialog” nie przyniosło żadnego przełomu – podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

– Wczorajsze spotkanie, z którym wiązaliśmy bardzo duże nadzieje, spełzło na niczym. Nic takiego się nie zadziało, co nawet by zbliżyło strony. Wczoraj tak naprawdę to było znowu tylko przedstawienie stanowisk, kto co chce i kto co może – wyjaśnił.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że oświatowa „Solidarność” postuluje 15-procentową podwyżkę pensji nauczycielu w 2019 roku oraz wprowadzenie nowego systemu wynagradzania, który uzależniałby wysokość pensji od średniej płacy w Polsce. Jeśli drugi z postulatów zostałby spełniony, wówczas ten pierwszy stałby się nieracjonalny – dodał.

– Nasz postulat jest o tyle dla nas zasadny, ponieważ wyliczyliśmy, że to co, co my chcemy, jest w możliwościach jeszcze tego budżetu. Natomiast nie oceniam postulatów innych związków zawodowych. To jest ich polityka, ich gra, ale my uważamy, że nasz postulat jest bardzo łatwo zrealizować. Dziwimy się, dlaczego strona rządowa w jakiś sposób nie podjęła z nami dyskusji na ten temat. Wczoraj nawet nie padły żądania progowe. W ogóle wczoraj była atmosfera chyba nie do negocjacji, gdzie żadna ze stron, najwyraźniej mając jakiś brak zaufania, nie odkryła swoich maksymalnych czy optymalnych postulatów, które by zadawalały – akcentował Ryszard Proksa.

Jeżeli do 5 kwietnia nie nastąpi przełom, prawdopodobnie strajk stanie się faktem – ocenił przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

– Jest nadzieja, że do 28 [marca – red.] rząd odniesie się do postulatów Krajowego Sztabu Protestacyjnego i będziemy wiedzieć, jak na tle tych wszystkich postulatów wygląda też oświata i być może tutaj – przynajmniej, jeśli chodzi o nasz związek – będziemy mogli jakieś racjonalne decyzje podjąć. Jeżeli to dojdzie do poniedziałku, to naprawdę jest to spotkanie ostatniej szansy, a później już będzie chyba na wszystko za późno. (…) Racjonalność naszego protestu jest do 5 kwietnia. Jeżeli do tego momentu nic pozytywnego się nie zadzieje dla nauczycieli, to prawdopodobnie już żadna siła nie powstrzyma protestu  powiedział.

Propozycję, którą w poniedziałek przedstawiła wicepremier Beata Szydło, znaliśmy już w grudniu – zauważył Ryszard Proksa.

– Już w styczniu można było spokojnie tę sprawę zakończyć, tylko nigdy nie było decydenta ze strony rządu. (…) Rozmowy są prowadzone cały czas, przynajmniej z naszej strony, ale zawsze się kończyło tym, że nie ma ani zgody ministra finansów ani nie ma zgody premiera. Teraz pojawiła się pani premier, tylko że nie ma propozycji. Czekamy, nie ma innego wyjścia – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Ryszardem Proksą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj