fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: W Parlamencie Europejskim decyduje umiejętność stworzenia dużych koalicji

To, co decyduje w Parlamencie Europejskim, to umiejętność stworzenia dużych koalicji, frakcji. (…) Nie da się dzisiaj realizować i zmieniać modelu Unii Europejskiej w kierunku Europy Schumana i powrotu do korzeni chrześcijańskich, jeśli partie będą działały w pojedynkę, bez zbudowania dużej frakcji – mówił prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Profesor Zbigniew Krysiak odniósł się do wzrostu znaczenia partii prawicowych w Parlamencie Europejskim.

– Tutaj będą istotne zmiany, a nawet już są, jeśli chodzi o zmiany w strukturach Parlamentu Europejskiego. Z istotnych zmian widzimy duży udział i przyrost frakcji prawicowych m.in. w Hiszpanii, Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii, która – na co liczę i wielu liczy – jednak nie wyjdzie z Unii Europejskiej, również wysoka wygrana partii PiS. Patrząc na liczby poszczególnych partii w Europie, które zanotowały określoną liczbę kandydatów, to PiS znajduje się na czwartym miejscu z niewielką różnicą w stosunku do partii Salviniego we Włoszech, partii CDU/CSU w Niemczech oraz partii Brexit Nigel’a Farage’a. Z tej perspektywy właśnie PiS należy do tej czołówki – wskazał gość Radia Maryja.

Nie należy się tym jednak entuzjazmować – oznajmił prezes Instytutu Myśli Schumana.

– Dlatego że to, co decyduje w Parlamencie Europejskim, to umiejętność stworzenia dużych koalicji, frakcji. (…) Nie da się dzisiaj realizować i zmieniać modelu Unii Europejskiej w kierunku Europy Schumana i powrotu do korzeni chrześcijańskich, jeśli te partie będą działały w pojedynkę bez zbudowania dużej frakcji. Jeśli popatrzymy, jakie są możliwości utworzenia dużej frakcji, to niewątpliwie właśnie bardzo zachęcamy do tego, żeby właśnie PiS, Orban, Salvini, partia VOX się w to zaangażowały – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

Parlament Europejski ma niezwykle dużą liczbę grup i frakcji – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– W związku z tym można by powiedzieć „dziel i rządź”. Ta zasada niejako w ten sposób się realizuje i jedyną szansą – również moje apele tego dotyczą w kierunku PiS – jest podjęcie rozmów z Orbanem, Salvinim, ale też Le Pen i Nigelem Farage’m. Proszę pamiętać, że dzisiaj taka sytuacja może mobilizować Wielką Brytanię do tego, żeby wreszcie pojawiła się szansa do zmiany formuły tego modelu Unii Europejskiej, o jaki zresztą Wielka Brytania walczyła – stwierdził prezes Instytutu Myśli Schumana.

Całość rozmowy z prof. Zbigniewem Krysiakiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj