fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: W obliczu problemów czy redukcji rozwoju gospodarczego w krajach na Zachodzie, nasza gospodarka rozwija się o wiele szybciej niż to było w poprzednim okresie

W obliczu pewnych problemów czy redukcji rozwoju gospodarczego w Niemczech, ale też w innych krajach na Zachodzie, nasza gospodarka rozwija się o wiele szybciej niż to było w poprzednim okresie. To świadczy o tym, że ten model jest dobry, ale należy go jeszcze ulepszać – mówił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, profesor SGH, w sobotnim wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Zbliża się koniec roku i czas podsumowań kondycji polskiej gospodarki. Zdaniem prof. Zbigniewa Krysiaka, 2019 rok był gospodarczo znakomitym rokiem dla Polski.

– Myślę, że ten rok był znakomity, bo nasza gospodarka, model gospodarczy realizowany przez premiera Mateusza Morawieckiego niejako przeszedł, czy przechodzi test. W pewnym sensie przeszedł, bo w obliczu pewnych problemów czy redukcji rozwoju gospodarczego w Niemczech, ale też w innych krajach na Zachodzie, nasza gospodarka rozwija się o wiele szybciej niż to było w poprzednim okresie. To świadczy o tym, że ten model jest dobry, ale należy go jeszcze ulepszać – zaznaczył profesor SGH.

Nasza gospodarka nie jest w dużym stopniu uzależniona od niemieckiego sektora motoryzacyjnego, natomiast spadek rozwoju gospodarczego z powodu przemysłu w tym sektorze w Niemczech będzie wpływał również na inne obszary gospodarcze – zauważył gość Telewizji Trwam.

– Obserwujemy czy też będziemy obserwować pewien wpływ, zarówno całej gospodarki europejskiej, jak i globalnej na Polskę, natomiast najważniejsze jest to, że nasza gospodarka rozwija się o kilka punktów procentowych szybciej. Zatem, jeśli tempo w Niemczech będzie niższe, to ten rozwój u nas nie spadnie do poziomu zerowego i to jest taki ważny miernik pewnej siły i kondycji naszej gospodarki – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie 2019 r. wzrosła o 5,2 proc. w ujęciu rocznym.

– „500 plus” nie przełożyło się na wyrzucanie pieniędzy w błoto, czyli na nierozumną konsumpcję, bo właśnie polskie rodziny inwestowały w dzieci, w ich edukację, ale też poprawiały kondycję rodziny. Ten proces trwa; mamy zmniejszenie bezrobocia, wzrost płac na poziomie od 5 do 7 proc., czyli dużo powyżej inflacji – i to jest przyczynkiem tych możliwości zakupowych; lepsza jest kondycja funkcjonowania rodziny – wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada realizację budżetu w przyszłym roku bez deficytu.

– Nie będzie łatwo w obliczu hamowania pewnych procesów przez opozycję. Różne ustawy, które miałyby ten budżet zbilansować, mogą wchodzić trochę później. Ale to nie jest najważniejsze, żeby ten budżet zbilansować, bo te deficyty budżetu w krajach zachodnich, krajach Unii Europejskiej są na dużo wyższym poziomie. Ten fakt, że nasz budżet się bilansuje – już w tamtym roku ten deficyt był prawie zerowy – oznacza potwierdzenie, że ten nasz model gospodarczy dobrze działa – tłumaczył profesor SGH.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl