fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o podpisaniu przez prezydenta ustawy dot. trzynastych emerytur: To jest bardzo ważne dla emerytów i rencistów, bo to są przecież ludzie, którzy budowali, budują Polskę

To jest bardzo ważne dla emerytów i rencistów, bo to są przecież ludzie, którzy budowali, budują Polskę, przyczyniali się i przyczyniają do budowy naszego społeczeństwa, naszej gospodarki. […] To nie jest tak, iż jakieś tam korporacje czy mała grupa bogatych prowadzą do dobrodziejstwa i dobrobytu danego narodu, tylko każdy obywatel przyczynia się do tego i należy w ten sposób na to spojrzeć – mówił prof. Zbigniew Krysiak w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą trzynastych emerytur i rent, które mają być wypłacone Polakom w bieżącym roku [zobacz więcej]. Z kolei rząd zajmował się także tematem czternastych emerytur [czytaj więcej]. Do kwestii tak zwanych trzynastek i czternastek odniósł się profesor Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

– To jest bardzo ważne dla emerytów i rencistów, bo to są przecież ludzie, którzy budowali, budują Polskę, przyczyniali się i przyczyniają do budowy naszego społeczeństwa, naszej gospodarki. Chciałbym rozpocząć od spojrzenia na to, że to nie jest tak, iż jakieś tam korporacje czy mała grupa bogatych prowadzą do dobrodziejstwa i dobrobytu danego narodu, tylko każdy obywatel przyczynia się do tego i należy w ten sposób na to spojrzeć. Przez wiele lat, wiele dekad pokutowała neoliberalna filozofia, która prowadziła i doprowadziła w międzynarodowym układzie do strasznego zróżnicowania – wskazał prof. Krysiak.

Jako ekonomista chciałbym podkreślić, że to zróżnicowanie, nierównowaga, jest przyczyną niskiej efektywności gospodarczej z pogarszaniem się funkcjonowania jakości społeczeństwa i samej gospodarki – zaakcentował gość Radia Maryja.

– Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że to nie jest rozdawnictwo, jak niektórzy próbują interpretować, to jest funkcja inwestycyjna. Inwestycja, bo przecież właśnie z jednej strony ta sprawiedliwość w podziale wypracowanych zysków i dóbr w gospodarce jest i powinna być motywem do tego, że emerytów się w ten sposób wynagradza, a z drugiej strony właśnie to jest inwestycja w ten sposób, że przecież te pieniądze nasi kochani emeryci będą wydawali, one będą przyczynkiem do zakupów, wzrostu produkcji, a zatem będą przyczynkiem do dalszego rozwoju gospodarczego – mówił prezes Instytut Myśli Schumana.

Systematyczne, coroczne i długoterminowe oddziaływanie będzie mobilizowało nasz rozwój gospodarczy – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Przede wszystkim z wielkim szacunkiem zwracam się do wszystkich emerytów, bo przede wszystkim, proszę Państwa, to jakby przywrócenie godności, poczucia jakiejś solidarności w tym momencie. To jest istotny czynnik budowania morale oraz siły i determinacji tych osób do tego, żeby w swoim obecnym stanie również w innych możliwych formach swoich kompetencji byli aktywni i realizowali się. Wiemy przecież na przykład z takiego programu „500 plus”, jak bardzo ten program poprawił kondycję rodziny i dzieci. To jest nie tylko kondycja fizyczna, ale także intelektualna i to w długim terminie przekłada się nie tylko na jakość funkcjonowania społecznego czy relacji, ale także na gospodarkę – podsumował prof. Zbigniew Krysiak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Zbigniewa Krysiaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj