fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski o panującej kwarantannie: Ona jest przyczyną stanu hibernacji gospodarczej

Wiemy, iż istotą stanu, w którym jesteśmy teraz, w większości państw jest kwarantanna. To jest problem. Ona jest przyczyną stanu hibernacji gospodarczej. Po prostu nagle zmniejszyła się nasza ruchliwość niekiedy o 90 procent – powiedział profesor Witold Modzelewski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Profesor Witold Modzelewski podkreślił, że na świecie nie ma jednego scenariusza wpływu pandemii na gospodarkę, a każdy kraj będzie z tym walczyć na swój sposób.

– Każdy region świata, nasz, bo on dla nas jest najważniejszy oraz te bliższe lub dalsze będą miały swoją opowieść, która będzie charakteryzować ten przyszły czas, który jest przed nami. Tu nie ma jednego scenariusza, chociaż wszystkie są raczej pesymistyczne ze względu na to, że to co nas łączy to głęboki spadek popytu i kryzys podażowy, bo przecież wiemy, iż istotą stanu, w którym jesteśmy teraz, w większości państw jest kwarantanna. To jest problem. Ona jest przyczyną stanu hibernacji gospodarczej. Po prostu nagle zmniejszyła się nasza ruchliwość niekiedy o 90 procent – mówił ekonomista.

Współczesna gospodarka była zbudowana na pewnym nieznanym w poprzednich epokach zjawisku masowej ruchliwości, czyli przemieszczania się w każdej sekundzie milionów ludzi – kontynuował.

– Dzięki temu finansowano ogromną strukturę transportową, restauracyjną, a w ogóle przede wszystkim o charakterze turystycznym, ale to nie chodzi o turystykę wypoczynkową, tylko po prostu wszyscy przemieszczaliśmy się jako ludzie. To było wielkie osiągnięcie i zarazem cecha współczesności. Nagle to zostało przerwane w sposób brutalny. W zasadzie w ciągu dni ten popyt związany z tą ruchliwością (…) wszędzie nastąpił głęboki i nieznany w  historii jednorazowy spadek popytu i różnica między prognozami co do przyszłości zależy od tego, w jaki sposób z tego stanu będziemy wychodzić – powiedział gość Radia Maryja.

Kolejną kwestią jest to, jak długo ten stan będzie się utrzymywał.

– Stan owej hibernacji, który ma już ten efekt podażowy, polegający na tym, że po prostu nie sprzedaje się ani usług, ani towarów. Mamy ogromny spadek sprzedaży paliw silnikowych, a paliwo silnikowe to jest podstawowe źródło dochodów budżetowych, czyli mamy zaraz z tym związany spadek dochodów podatkowych i to jak będzie się wychodzić z tego stanu, w jaki sposób znajdziemy ścieżkę dla niekoniecznie zwalczenia zarazy, bo z nią będziemy prawdopodobnie żyć dużo dłużej, niż sądzimy, ale wiadomo, że w tym stanie kwarantanny, tego zamrożenia nie możemy trwać. To już jest bezsporne – podsumował profesor Witold Modzelewski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem profesora Witolda Modzelewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj