fot. youtube.com

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Sprawiedliwość jest uszanowaniem człowieczeństwa, celem istnienia państwa i wszelkiej władzy. Jej służyć mają sądy i sami sędziowie

Sprawiedliwość jest dla nas uszanowaniem naszego człowieczeństwa, celem istnienia państwa i wszelkiej władzy. Jej służyć mają sądy i sami sędziowie. Niewierność sprawiedliwości jest szyderstwem z człowieka, prawa i samego państwa, a ostatecznie również z Pana Boga  – powiedział profesor Paweł Skrzydlewski w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” w Radiu Maryja.

Profesor Paweł Skrzydlewski odwołał się w swoim felietonie do pojęcia sprawiedliwości.

– Państwo jako pewna forma wspólnoty obywatelskiej zasadniczo bytuje, aby trwale istniała sprawiedliwość, czyli aby każdy kto w nim żyje, mógł otrzymać to, co mu się słusznie należy. Sprawiedliwość jest bowiem trwałą wolą oddawania tego, co innym słusznie się należy. Jest ona cnotą, której praktykowanie jest nam zadane w naszym życiu indywidualnym, rodzinnym i publicznym. Uczymy się zatem bycia sprawiedliwymi i oczekujemy, aby inni postępowali sprawiedliwi – wskazał gość Radia Maryja.

Sprawiedliwość jest dla nas uszanowaniem naszego człowieczeństwa, celem istnienia państwa i wszelkiej władzy – kontynuował.

– Jawi się zawsze jako fundament życia społecznego. Jej służyć mają sądy i sami sędziowie. Niewierność sprawiedliwości jest szyderstwem z człowieka, prawa i samego państwa, a ostatecznie również z Pana Boga. Zwykło się mówić, że istnienie sprawiedliwości jest poznawane po pokoju, jaki przynosi. Pokój ten nie jest tylko jakimś stanem braku konfliktu i walk, ale jest ładem dobra i stanem, w którym uszanowany jest człowiek i jego godność. Brak sprawiedliwości jest przede wszystkim atakiem na człowieka, podeptaniem jego godności – mówił profesor.

Dlaczego dziś właśnie podejmujemy to zagadnienie – pytał prof. Skrzydlewski.

– Chodzi o sprawy najważniejsze, przede wszystkim o to, aby właściwie spojrzeć na nasze życie społeczne, narodowe i państwowe, w którym tak dużo mówi się o sprawiedliwości, sądach i sędziach, ale nie odnosi się tychże do tego, po co one istnieją i co powołuje je do bytu. Wielu dziś pragnie przedstawić sprawiedliwość jako coś, co niejako przychodzi i spełnia się tylko poprzez działanie prawa stanowionego, zapominając, że to prawo jest zawsze autentycznym prawem, jeśli naśladuje i spełnia samą sprawiedliwość – podsumował profesor.

Cały felieton prof. Pawła Skrzydlewskiego z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl