fot. facebook.com/wojewodaCzarnek/

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek o działaniach M. Gersdorf: Kolejny etap anarchizacji sądownictwa

Wzywanie do pracy sędziów w stanie spoczynku przez I prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku – to kolejny etap anarchizacji sądownictwa w Polsce – ocenił konstytucjonalista prof. Przemysław Czarnek.

Odniósł się w ten sposób do działań b. I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ustawy o SN, wezwała do pracy 22 sędziów SN, którzy przeszli w stan spoczynku.

Okazało się, iż mimo że do pracy sędziowie się stawili, sowite odprawy nie muszą być zwrócone, a taką decyzję miała podjąć prof. Gersdorf. Mowa o ponad 3 milionach złotych.

Odnosząc się do działań części środowiska sędziowskiego, prof. Przemysław Czarnek podkreślił, że nie ma bezpośrednich skutków prawnych piątkowego orzeczenia TSUE.

– My prawa UE przestrzegaliśmy i przestrzegać będziemy. Natomiast nie przestrzegają tego prawa w dalszym ciągu sędziowie, którzy odzywają się do powrotu do sądu i chcą orzekać. (…) Stwierdzam: gdyby sędzia SN w stanie spoczynku, bez ponownego powołania go przez prezydenta RP do Sądu Najwyższego w stan czynny orzekał w jakiejkolwiek sprawie przed SN, uczestniczył w składzie orzekającym, wydającym takie orzeczenie, to takie orzeczenie kompletnie nie wywołuje żadnych skutków prawnych, bo byłoby nieważne z mocy prawa. Bo nie może orzekać w SN sędzia w stanie spoczynku (…). Ogromnie się dziwię w dalszym ciągu tej części sędziów, którzy taką anarchizację wymiaru sprawiedliwości próbują kontynuować – komentował prof. Czarnek.

Wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Trybunał zdecydował w ub. piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku.

Marcin Warchoł oświadczył, że Polska przestrzega prawa UE w związku z tym rząd podejmie odpowiednie kroki prawne w celu wdrożenia nakazów płynących z postanowienia TSUE.

 

RIRM

drukuj