fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. dr hab. J. Kawecki: Wobec żadnego medium w Polsce nie stosowano i nie stosuje się takich przeszkód i nagonki medialnej, jak wobec Radia Maryja

Wobec żadnego medium w Polsce ani wobec żadnej grupy medialnej, tworzącej prawdziwe, rzeczywiste imperia medialne, nie stosowano i nie stosuje się takich przeszkód i takiej nagonki medialnej, jak wobec tej jedynej rozgłośni katolickiej. A dlaczego się je stosuje? Gdyby tej rozgłośni nie było, to wiele spraw nie dotarłoby do nas – zwracał uwagę prof. dr hab. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

8 grudnia 1991 roku Radio Maryja rozpoczęło nadawanie. Początkowo działało jako medium lokalne. Prof. dr hab. Janusz Kawecki wspominał trudności, z jakimi Radio Maryja, a także Telewizja Trwam musiały się borykać, by móc stać się stacjami ogólnopolskimi.

– NIK dokonała badania, czy Radio Maryja nie było dyskryminowane w otrzymywaniu częstotliwości. Sprawdzono i okazało się, że było dyskryminowane. Była uchwała Sejmu, która zobowiązywała Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do naprawienia krzywd, jakie były wyrządzone Radiu Maryja. (…) Warto też przypomnieć batalię o obecność Telewizji Trwam na multipleksie 1. (…) Ile wytupaliśmy w tych marszach kilometrów, ile było uchwał, ile listów, żądań kierowanych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – (…) okazało się, że prawie 3 miliony podpisów – opowiadał gość „Aktualności dnia”.

– Wobec żadnego medium w Polsce ani wobec żadnej grupy medialnej, tworzącej prawdziwe, rzeczywiste imperia medialne, nie stosowano i nie stosuje się takich przeszkód i takiej nagonki medialnej, jak wobec tej jedynej rozgłośni katolickiej. A dlaczego się je stosuje? Gdyby tej rozgłośni nie było, to wiele spraw nie dotarłoby do nas – zwrócił uwagę.

Członek KRRiT zauważył, że media w Polsce najczęściej były tworzone przy udziale dużego kapitału, od którego stawały się zależne. Dodał, że wśród wszystkich nadajników naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce Telewizja Trwam jest jedynym medium katolickim.

– A to medium potrafiło być niezależne od wielkiego kapitału, bo chciało wypełniać rolę służby społeczeństwu. (…) W żadnym innym przypadku na multipleksach nie znalazło się nic, co wiąże się ze społeczno-religijnym charakterem. Proszę zobaczyć, w jakiej sytuacji bylibyśmy, gdyby nie to pierwsze wystąpienie o ogólnopolską koncesję dla Radia Maryja. Trzeba podziękować oczywiście Panu Bogu, Matce Najświętszej, patronce Radia, ale także i ludziom, a wśród ludzi ojcom redemptorystom, szczególnie ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, że podjął to działanie. Teraz dopiero odczuwamy szczególną rolę tego medium – zaznaczył prof. dr hab. Janusz Kawecki.

Gość „Aktualności dnia” powiedział także o szczególnej roli Rodziny Radia Maryja.

– Wokół Radia Maryja powstało środowisko, które określamy jako Rodzinę Radia Maryja. Czy inne medialne organizacje wytworzyły takie środowiska? Nie. To jest to, co łączy ludzi. Łączy w poznaniu świadomości, że tożsamość Polaków wiąże się także z wiarą katolicką. To razem tworzy naszą kulturę. O to dbamy, rozwijając się i prowadząc formację religijną i patriotyczną – podkreślił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Całą rozmowę z prof. dr. hab. Januszem Kaweckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl