fot. lublin.eu

[TYLKO U NAS] Prof. A. Gil: Wydaje się, że Platforma jest partią, która schodzi z polskiej sceny politycznej. Jej rola będzie się stopniowo zmniejszała

Wydaje się, że Platforma jest partią, która schodzi z polskiej sceny politycznej. Może jest to pewnym paradoksem, ale tak jest. Jej rola będzie się stopniowo zmniejszała, więc w tym momencie to, kto stanie się szefem Platformy, staje się swego rodzaju folklorem niż tym, co powinno przyciągać uwagę Polaków, bo żadna z tych sześciu osób nie gwarantuje jakiegoś wzlotu Platformy i szansy powrotu do władzy – stwierdził prof. Andrzej Gil, politolog i wykładowca KUL, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zdaniem prof. Andrzeja Gila nie można oczekiwać spektakularnych zmian w polskiej polityce w rozpoczynającym się roku, natomiast sytuacja międzynarodowa może ulec pogorszeniu.

– Myślę, że w polskiej polityce niewiele się zmieni. Trudno oczekiwać jakichś spektakularnych wydarzeń, które doprowadziłyby do jakiejś aktywizacji społecznej, uspokojenia społecznego, a przede wszystkim zatrzymania tych niekorzystnych zjawisk i tendencji, które są w Polsce od jakiegoś czasu – wzrostu cen i tego, co rzutuje na poziom życia nas wszystkich, np. rozwiązanie problemu dostępu do służby zdrowia. (…) Będzie też zmiana sytuacji międzynarodowej na jeszcze bardziej niekorzystną. To, co się dzieje na Wschodzie – zamieszanie na wschodzie Ukrainy, problem z Białorusią, zaostrzenie sytuacji na Bliskim i Środkowym Wschodzie, problemy z Izraelem i diasporą żydowską to niestety nie nastraja optymistycznie – zauważył politolog.

Aby nasza pozycja międzynarodowa się umocniła, powinniśmy zacząć angażować się w sprawy białoruskie i ukraińskie, a odciąć się od problemów na Bliskim Wschodzie – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

– Powinniśmy się jak najwięcej angażować w sprawy białoruskie i ukraińskie, natomiast jak najbardziej dystansować się od tego, co jest na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Jeśli to polska dyplomacja, polski rząd i polski prezydent postanowią, jeśli w tym kierunku pójdą, to będzie dla nas najlepiej. Nie ma nas ani na wschodniej Ukrainie ani w tej kwestii białoruskiej, natomiast zupełnie niepotrzebnie pojawiamy się w kwestiach związanych z Bliskim i Środkowym Wschodem. To trzeba zmienić, odwrócić i wtedy być może nasza sytuacja polityczna się poprawi i wbrew pozorom będziemy bardziej wiarygodni i nasza pozycja międzynarodowa ulegnie umocnieniu – akcentował wykładowca KUL.

Grzegorz Schetyna zrezygnował z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zgłoszonych zostało sześć innych kandydatur: Tomasz Siemoniak, Borys Budka, Bartosz Arłukowicz, Bogdan Zdrojewski, Bartłomiej Sienkiewicz i Joanna Mucha.

– Wydaje się, że Platforma jest partią, która schodzi z polskiej sceny politycznej. Może jest to pewnym paradoksem, ale tak jest. Jej rola będzie się stopniowo zmniejszała, więc w tym momencie to, kto stanie się szefem Platformy, staje się swego rodzaju folklorem niż tym, co powinno przyciągać uwagę Polaków, bo żadna z tych sześciu osób nie gwarantuje jakiegoś wzlotu Platformy i szansy powrotu do władzy – stwierdził prof. Andrzej Gil.

W tym roku odbędą się wybory prezydenckie. Zdaniem politologa prezydent Andrzej Duda może być spokojny o pozytywny wynik, natomiast nie powinno to uśpić jego czujności.

– Nasza polityka nie jest do końca stabilna, więc może pojawić się ktoś, kto przyciągnie uwagę i na kogo postawią określone koła czy zaplecze polityczne i finansowe, i będzie próbowało go przeforsować. Jeżeli taką postacią byłaby Małgorzata Kidawa-Błońska, to raczej byłbym spokojny o wynik wyborów, jeżeli byłbym prezydentem Dudą, ale nigdy nie wiadomo. Także poczekajmy, zobaczymy. Wybory za kilka miesięcy, ale żeby nie było takiej sytuacji jak sprzed pięciu lat i ta pewność urzędującego prezydenta, żeby nie zamieniła się w coś, co przyniesie mu polityczny upadek – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Andrzejem Gilem można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl