fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Min. J. Emilewicz: Mamy dobrą podstawę do tego, żeby sądzić, że w najbliższych latach utrzymamy się na wysokim poziomie

Z optymizmem patrzymy na wyniki, jakie osiągniemy na koniec 2019 r. Obecnie mamy dobrą podstawę do tego, żeby sądzić, że w najbliższych latach utrzymamy się na wysokim poziomie – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Jadwiga Emilewicz. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii odniosła się do podwyższenia przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r.

KE podniosła w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. – z 4,2 proc. do 4,4 proc. Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska, wraz z Węgrami (również wzrost o 4,4 proc. PKB w tym roku), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE.

Więcej o tym [tutaj].

To jest kolejny dzień dobrych wiadomości, jeżeli chodzi o kondycję polskiej gospodarki – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

– Wcześniejsze raporty mówiły o tym, że do Polski warto przyjeżdżać, jak się jest ekspatem, czyli pracownikiem kontraktowym międzynarodowym. W Polsce jest bezpiecznie, można szybko awansować, mieć odpowiedzialną pracę. Po tym jak we wtorek The Spektator ocenił Polskę dając nam drugie miejsce na świecie, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną – zatem Polska jest miejscem, gdzie warto inwestować – dzisiaj Komisja Europejska podnosi prognozy gospodarcze wzrostu PKB na ten rok z 4,2 proc. na 4,4 proc. To też optymistyczna wiadomość dla nas – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Z optymizmem patrzymy na wyniki, jakie osiągniemy na koniec 2019 r. Obecnie mamy dobrą podstawę do tego, żeby sądzić, że w najbliższych latach utrzymamy się na wysokim poziomie – dodała.

– Już po pierwszym kwartale wiedzieliśmy, że ten rok będzie dla nas dobry. Skończyliśmy go na poziomie 4,9 proc. PKB. Było to jedno z najwyższych wzrostów PKB w Europie. Najważniejsze jest to, że pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego, polska gospodarka biegnie bardzo szybko. Zwiększa się poziom inwestycji. Widzimy to bardzo wyraźnie. Pierwszy kwartał tego roku – inwestycje u przedsiębiorców rok do roku wzrosły o 20 proc. W całej gospodarce ciągle jeszcze nie udało nam się przekroczyć 10 proc., ale jeśli przedsiębiorcy inwestują, to znaczy, że mają zlecenia, że się rozwijają – zwróciła uwagę Jadwiga Emilewicz.

RIRM

drukuj