fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] M. Zagórski o rozwiązaniach wprowadzanych przez resort cyfryzacji: Rozumiem obawy związane z prywatnością, ochroną danych osobowych. To wszystko jest bardzo ważne, ale nadrzędnym celem jest zdrowie

Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy wspierali proces walki z epidemią. Rozumiem obawy związane z prywatnością, ochroną danych osobowych. To wszystko jest bardzo ważne, ale nadrzędnym celem jest tutaj zdrowie, a te wątpliwości muszą zejść na dalszy plan – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam.

Rząd zaostrzył restrykcje w związku z koronawirusem. Wprowadzono między innymi ograniczanie przemieszczania się i liczbę osób w komunikacji zbiorowej.

– Wszystko wskazuje na to, że te działania są nam niezbędne, by przejść przez to zagrożenie jak najmniej dotknięci. Wszystko wskazuje na to, że takie obostrzenia dają szansę, żeby nie spełnił się najczarniejszy scenariusz – podkreślił Marek Zagórski.

Polska korzysta także z rozwiązań nowych technologii, w tym aplikacji, która ma pozwolić na kontrolowanie przestrzegania kwarantanny.

– Ma ona pomóc służbom. Osób, które przebywają w tej chwili w kwarantannie jest około 130 tys. Chodzi o to, żeby te osoby przestrzegały kwarantanny, nie tworzyły potencjalnego zagrożenia. Ta aplikacja ma wspierać służby i osoby, które przebywają na kwarantannie. Jest w niej możliwość kontaktu ze służbami, jak chociażby opieka społeczna. Mamy nadzieję, że będzie to przynosiło korzyści. Podobne narzędzia są wykorzystywane w innych państwach – zaznaczył.

Jak wskazał, resort cyfryzacji robi wszystko, co konieczne, by włączyć się do walki z koronawirusem.

– Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy wspierali proces walki z epidemią. Rozumiem obawy związane z prywatnością, ochroną danych osobowych. To wszystko jest bardzo ważne, ale nadrzędnym celem jest tutaj zdrowie, a te wątpliwości muszą zejść na dalszy plan – powiedział Marek Zagórski.

W formie zdalnej będzie się odbywało także najbliższe posiedzenie rządu.

– Jestem przekonany, że uda się wszystko zrealizować. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Tego typu rozwiązania są wykorzystywane również w innych sytuacjach, na przykład walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Tak naprawdę bez znaczenia jest to, jakich narzędzi użyjemy, ważne, że jest to bezpieczne – podkreślił minister cyfryzacji.

radiomaryja.pl

drukuj