fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Romanowski: Komisja Europejska pokazuje swoją głęboką hipokryzję

Porównując działania w stosunku do Francji i Polski pokazuje rzeczywiste intencje i głęboką hipokryzję członków Komisji Europejskiej. Działania te oceniamy zdecydowanie krytycznie. Uważamy, że stosowane są podwójne standardy i nie godzimy się na tego typu sytuacje – powiedział w rozmowie z TV Trwam wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zawnioskowania o specjalne środki tak, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejski zawiesił działania dot. polskich projektów ustaw związanych z sądownictwem. W tym kontekście minister Marcin Romanowski zaznaczył, że „nie ma ku temu absolutnie żadnych podstaw”.

– Ta ustawa w żaden sposób nie dotyczy zagadnień traktatowych, a jeśli chodzi o rozwiązania, które są często wskazywane – odnoszące się do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów – to są one pewnym uszczegółowieniem tego, co i tak dotychczas było w rozwiązaniach ustawowych polskich, a te rozwiązania są bardzo podobne do rozwiązań w innych krajach europejskich. Absolutnie nie ma więc żadnych podstaw, żeby podejmować działania tego typu – wskazał polityk.

Wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do kwestii protestów we Francji, powiedział, że „to porównanie działania w stosunku do Francji i Polski pokazuje rzeczywiste intencje i głęboką hipokryzję członków Komisji Europejskiej”.

– Działania te oceniamy zdecydowanie krytycznie. Uważamy, że stosowane są podwójne standardy i nie godzimy się na tego typu sytuacje – podkreślił.

Sytuacja praworządności w Polsce może być omawiana już na wtorkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej, czyli jeszcze przed posiedzeniem Parlamentu Europejskiego. Marcin Romanowski ocenił to jako „próbę wywierania nacisku, działania o charakterze politycznym i medialnym”.

– Podchodzimy do tego ze spokojem. Nie ma absolutnie żadnych podstaw prawnych, aby tego typu działania podejmować – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj