fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Systematycznie zmniejszamy udział rosyjskiej ropy w polskiej gospodarce

Idziemy w kierunku zapewnienia Polsce możliwości sprowadzenia w pełni ropy naftowej z kierunków innych niż rosyjski. Chodzi o to, żeby Polska mogła kupić ropę – która zostanie przetworzona w naszych rafineriach w Gdańsku i w Płocku na paliwo, benzynę, olej napędowy – nie tylko od Rosji – wskazał poseł Maciej Małecki, były wiceminister Skarbu Państwa, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Inwestycje przeprowadzane przez PERN – państwowy strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – mają doprowadzić do dywersyfikacji w dostawach ropy i paliw do naszej ojczyzny.

– Idziemy w kierunku zapewnienia Polsce możliwości sprowadzenia w pełni ropy naftowej z kierunków innych niż rosyjski (…). Chodzi o to, żeby Polska mogła kupić ropę – która zostanie przetworzona w naszych rafineriach w Gdańsku i w Płocku na paliwo, benzynę, olej napędowy – nie tylko od Rosji. Tu zależność od Rosji była większa niż w gazie, natomiast nie dochodziło do takich radykalnych sytuacji, jak w obszarze gazu, gdzie Rosjanie zakręcali kurek. Jednak niezależnie od tego podjęliśmy działania na temat zwiększenia mocy Naftoportu w Gdańsku, czyli miejsca przeładunku ropy, która dopływa do Polski tankowcami i później jest tłoczona Rurociągiem Pomorskim z wybrzeża do rafinerii Lotos w Gdańsku i do rafinerii w Płocku. Takie działania rozbudowujące zbiorniki na nabrzeżu zostały podjęte już kilka lat temu. Systematycznie zmniejszamy udział rosyjskiej ropy w naszej gospodarce – zaznaczył Maciej Małecki.

W tym tygodniu spółka PERN świętowała 60-lecie. Na spotkaniu pod Płockiem pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz poseł Maciej Małecki dyskutowali o strategicznych inwestycjach, jakie w Polsce będą podejmowane w najbliższych latach, by zwiększyć możliwość sprowadzania ropy naftowej niezależnie od Rosji, czyli przez morze.

– Na początku roku przyjęliśmy w Sejmie specustawę, która przyspieszy budowę dodatkowego rurociągu między rafinerią w Płocku a polskim wybrzeżem. To będzie tzw. II nitka Rurociągu Pomorskiego. Rozbudowujemy też magazyny ropy naftowej, magazyny paliw oraz system rurociągów pozwalający na rozprowadzenie po Polsce już wytworzonego paliwa w rafineriach do głównych zakątków Polski. Przykładowo, do tej pory aglomeracja śląska nie ma doprowadzonego rurociągu paliwowego i trzeba dowozić tam paliwo albo koleją, albo autocysternami. My to zmieniamy. „Układ krwionośny” na terenie Polski będzie rozbudowywany właśnie przez spółkę PERN. Kręgosłupem tych inwestycji będzie II nitka rurociągu, który pozwoli sprowadzać więcej ropy przysyłanej morzem do Polski – mówił poseł.

Polityk przypomniał, że wiosną bieżącego roku w rurociągach, które docierają do Polski ze strony wschodniej, pojawiła się zanieczyszczona ropa płynąca z Rosji.

– Ta ropa nie tylko nie nadawała się do przetworzenia w naszych rafineriach, ale również zagrażała rafineriom. Gdyby dostała się do rafinerii do produkcji, mogłaby uszkodzić systemy i w Orlenie, i w Lotosie. Ta ropa miała płynąć dalej do Niemiec, to zostało zatrzymane. Spółka PERN zatrzymała tłoczenie ropy płynącej rurociągami z Rosji, ale polska gospodarka cały czas potrzebowała paliwa. Na szczęście mamy bufor Naftoport w Zatoce Gdańskiej, mamy Rurociąg Północny i stamtąd do rafinerii w Płocku czy w Gdańsku zostały sprowadzone wystarczające ilości ropy, pozwalające na bezawaryjne funkcjonowanie naszej gospodarki (…). Chcemy wyegzekwować odszkodowania za to, że Rosjanie jako dostawcy przysłali nam produkt nie takiej jakości, jaki był zamówiony, co więcej – zagrażający naszym systemom (…). Dzięki temu, że systematycznie rozbudowujemy alternatywny system dostaw ropy naftowej do Polski, wyszliśmy z tego obronną ręką. Ta sytuacja jeszcze bardziej potwierdziła, jak zasadne jest działanie Zjednoczonej Prawicy na rzecz systematycznego zwiększania niezależności Polski od dostaw rosyjskich – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z posłem Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj