fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Rozwiązania w ustawie o cenach energii elektrycznej nie naruszają zasad UE

Ten radykalny wzrost cen energii elektrycznej dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy. Polski rząd pokazał, w jaki sposób można wypracować stabilny i mocny mechanizm, który uchroni odbiorców energii od drastycznych podwyżek cen – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki. Odniósł się w ten sposób do podwyżek cen energii elektrycznej.

W ostatnich dniach 2018 roku przez parlament przeszła ustawa o cenach energii elektrycznej, dzięki której Polacy otrzymają rekompensaty i nie odczują podwyżek cen. Komisja Europejska zarzuca Polsce możliwość naruszenia przepisów unijnych.

– Ten radykalny wzrost cen energii elektrycznej dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy. Polski rząd pokazał, w jaki sposób można wypracować stabilny i mocny mechanizm, który uchroni odbiorców energii od drastycznych podwyżek cen. Stanowisko rządu jest jasne. Nie jest to pomoc publiczna, bo oddziałuje na wszystkie podmioty. Żadna firma nie jest promowana w ten sposób, dlatego jest zgodna z prawem UE – wyjaśnił Maciej Małecki.

Na czym polega ustawa przyjęta pod koniec ubiegłego roku?

– Po pierwsze – obniżyliśmy akcyzę na 1 mWh z 20 zł do 5 zł. Po drugie – obniżyliśmy o 95 proc. tzw. opłatę przejściową, tym samym zmniejszając VAT. Po trzecie – zrekompensujemy różnicę cen. Po czwarte – założyliśmy fundusz wsparcia inwestycji prośrodowiskowych. Nie narusza to zasad wolnej konkurencji na rynku energii elektrycznej w Polsce – podkreślił poseł PiS.

Za wprowadzenie przepisów rząd został skrytykowany przez opozycję.

– Rok 2019 jest rokiem wyborczym. Spodziewamy się ataków na rząd. Nie tylko za przyjęcie tej ustawy, ale też za prowadzenie prorodzinnej polityki, za walkę z mafiami podatkowymi. Przypuszczam, że po raz kolejny włączy się w to UE. Niezadowolenie brukselskich urzędników wywołuje to, że Polska ma dzisiaj odwagę korzystać z pełni praw UE, tak jak Niemcy czy Francuzi – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Cała rozmowa z pos. Maciejem Małeckim z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj