fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki o rozbudowie terminala LNG: Gaz, który trafi do nas przez Świnoujście będzie gazem wolnym od politycznego nacisku Rosji

Gaz, który trafi do nas przez Świnoujście będzie gazem wolnym od politycznego nacisku Rosji. Terminal, który uruchomiliśmy 3 lata temu jest dzisiaj najbardziej obłożonym terminalem w naszej części Europy, ponad 60 proc. jego mocy jest w wykorzystaniu. Zazwyczaj terminale mają około 30 proc. mocy wykorzystania, więc widzimy już, że za chwilę zabraknie nam przepustowości do sprowadzenia większej ilości gazu – wskazał poseł Maciej Małecki, szef sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Maciej Małecki wskazał na wagę uroczystości, jaką jest podpisanie umowy na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu [czytaj więcej]. 

– Dziś w terminalu gazowym w Świnoujściu mieliśmy podpisanie umowy na rozbudowę mocy naszego polskiego terminala z 5 mld metrów sześciennych do 7,5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Wagę tej uroczystości pokazuje fakt, że w tym wydarzeniu wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister Piotr Naimski, minister Jerzy Kwieciński oraz szereg innych bardzo ważnych osób, bo to wydarzenie rzeczywiście jest bez precedensu – powiedział polityk.

Chcemy rozbudować nasz terminal, w którym sprowadzamy do Polski gaz z każdego miejsca na świecie – oznajmił gość Radia Maryja.

– Dzisiaj przez Świnoujście możemy sprowadzić 5 miliardów metrów sześciennych gazu, ale chcemy, żeby tego gazu było jeszcze więcej, bo ten gaz, który trafi do nas przez Świnoujście będzie gazem wolnym od politycznego nacisku Rosji. Terminal, który uruchomiliśmy 3 lata temu jest dzisiaj najbardziej obłożonym terminalem w naszej części Europy, ponad 60 proc. jego mocy jest w wykorzystaniu. Zazwyczaj terminale mają około 30 proc. mocy wykorzystania, więc widzimy już, że za chwilę zabraknie nam przepustowości do sprowadzenia większej ilości gazu – mówił gość „Aktualności dnia”.

Poseł zaakcentował, że od samego początku istnienia terminala w Świnoujściu planowana była jego rozbudowa.

– Od początku planowaliśmy, żeby terminal po pierwszym uruchomieniu mógł zostać rozbudowany do 7,5 miliarda, a docelowo nawet do 10 miliardów metrów sześciennych gazu. Dzisiaj nastąpiło podpisanie umowy o unijnym dofinansowaniu tego przedsięwzięcia. Całość tej inwestycji, która doprowadzi do tego, że byśmy zwiększyli o połowę możliwość przyjmowania gazu drogą morską, będzie kosztowało lekko ponad miliard złotych. Natomiast dofinansowanie, które uzyskaliśmy z Unii wynosi pół miliarda złotych. To, że Unia Europejska dokłada tak znaczną kwotę do naszego projektu świadczy bardzo mocno o tym, że terminal gazowy im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest postrzegany w Europie jako strategiczny dla bezpieczeństwa gazowego w całej Europie Środkowej – powiedział poseł Maciej Małecki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem posła Macieja Małeckiego można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj