[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wartość celibatu jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele

Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.  

Papież senior Benedykt XVI oraz ks. kard. Robert Sarah zabrali głos w obronie celibatu. W środę ma się ukazać ich wspólna książka, w której autorzy stają w obronie celibatu i tradycyjnych wartości [więcej]

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z sytuacją absolutnie wyjątkową, w której Papież senior, który od momentu abdykacji zachowywał wstrzemięźliwość w wypowiedziach publicznych, zabiera głos w kwestii bieżących problemów Kościoła. Dodał, że uwidacznia się zjawisko przedostawania się do sfery Kościoła presji ideologii gender.

– O tym pisał papież Benedykt XVI – kryzys pedofilski w Kościele, kryzys rozumienia seksualności wiąże się z jednej strony z rewolucją seksualną 1968 roku, a z drugiej strony wiąże się z tymi zawirowaniami antropocentrycznymi w teologii, z tą tzw. nową teologią moralną, która odrzuciła prawo naturalne, odrzuciła pewien porządek i ład moralny (mówiąc oczywiście w największym skrócie). Właśnie infekcja tych poglądów zmieniających prawdę o płciowości dotyczy oczywiście całej sfery seksualności. Dotyczy też deprecjonowania celibatu – podkreślił kapłan.

W tym przypadku nie mówimy o jakieś funkcjonalności kapłańskiej i o funkcjach posługiwania kapłańskiego – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność. To jest oczywiście totalny błąd myślenia, bo eklezja nie jest z ustanowienia korporacyjnego, eklezja jest z Eucharystii – jak przypominał to w swojej testamentalnej encyklice Jan Paweł II – a więc z zupełnie innej logiki daru, logiki ofiary. W tę logikę wkomponowuje się także celibat kapłański – wyjaśnił etyk.

Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy – ocenił wykładowca UAM i WSKSiM.

– Tak mocny, tak wyrazisty głos, który jest jednak głosem polemicznym z tymi trendami, które zarówno na synodzie amazońskim, jak i w drodze synodalnej niemieckiej się pojawiają i które – jak niestety widać – nie spotykają się od razu z natychmiastową i bezwzględną reakcją papieża [Franciszka- red.] – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Można sobie wyobrazić, że w zakresie doktryny oraz dyscypliny sakramentów, która powinna być jedna dla całego Kościoła, może nastąpić rozróżnienie, jednak wówczas ta rzeczywistość nie rozgrywa się we wspólnotach jednego, świętego, powszechnego Kościoła katolickiego, tylko rozgrywa się w kościołach, we wspólnotach pozakościelnych, we wspólnotach pozakatolickich – zaznaczył kapłan.

– To oznacza radykalne rozbicie jedności Kościoła i wytworzenie jakichś wspólnot reformowanych, przed czym zresztą bardzo mocno przestrzegał papież Benedykt XVI w liście „O przyczynach kryzysu w Kościele”, mówiąc, że nie tą drogą możemy dokonywać jakichś zmian, odnowy, bo tworzenie nowych zreformowanych praktyk w Kościele prowadzi do unicestwienia Kościoła – powiedział.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do informacji o możliwym opublikowaniu nowego wydania Katechizmu Kościoła Katolickiego z komentarzem teologicznym, co spotkało się z krytyczną wypowiedzią m.in. amerykańskiego kardynała Raymonda Leo Burke.

– Zgadzam się całkowicie z opinią ks. kard. Burke, który mówi właśnie o wartości tego potencjalnego nowego katechizmu, która może wynikać tylko i wyłącznie z wierności dotychczasowemu nauczaniu Kościoła. Jeżeli katechizm byłby nowy w takim sensie, jakim była nowa teologia moralna po Soborze Watykańskim II, tzw. nowa teologia moralna, to będzie to odejście od doktryny Kościoła. Przypomnę, że w nurtach tzw. nowej teologii moralnej, co wykazywał m.in. śp. ks. prof. Styczeń (…) były wręcz nurty antyteistyczne – nie tylko ateistyczne, ale antyteistyczne – zauważył etyk.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl