fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Rodzice św. Jana Pawła II pozostawili głęboki ślad w świadomości Ojca Świętego

Rodzice Karola Wojtyły pozostawili głęboki ślad w świadomości św. Jana Pawła II. Matka wpisała się jako osoba bardzo pokorna, cicha i pobożna. Ojciec Święty niewiele właściwie pamiętał, bo zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem – mówił ks. prof. Jan Machniak w rozmowie z redaktorem TV Trwam. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi ks. kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział, że „możliwe jest, by został wszczęty proces beatyfikacyjny Emilii i Karola Wojtyłów”.

Ks. prof. Jan Machniak podkreślił niezwykłą więź, która łączyła św. Jana Pawła II i jego mamę.

– Zachowało się zdjęcie komunijne Karola Wojtyły, kiedy jako mały chłopiec pozuje do zdjęcia ze swoją mamą. Przyszły papież wrócił pamięcią do swojej mamy, kiedy przygotowywał się do matury. Napisał wtedy piękny wiersz pt. „Nad Twoją mogiłą białą i cichą”, jakby wspominając właśnie to trudne doświadczenie straty matki – mówił kapłan.

Karol Wojtyła wraz ze swoim ojcem stanowili bardzo spójną rodzinę – dodał.

– Ojciec chciał przekazać swojemu synowi to, co jest najważniejsze, czyli ciepło rodzinnego domu i głęboką wiarę. Zabierał swojego syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Karol Wojtyła, już jako papież, wspominał to doświadczenie swojego ojca. Zachowało się takie wspomnienie, że miał kiedyś powiedzieć do swojego syna: „Teraz Ona będzie Twoją Matką” – powiedział ks. Machniak.

Ks. prof. zwrócił uwagę na to, że św. Jan Paweł II zawsze miał swoich rodziców w swojej pamięci.

– Karol Wojtyła bardzo mocno przeżywał doświadczenie domu rodzinnego swoich rodziców. Może nie okazywał tego na zewnątrz, ale zawsze miał przy sobie niewielkie portreciki ojca i matki. Tak też było w Watykanie, gdzie na biurku trzymał małe portrety swoich rodziców. Do tego doświadczenia potem powracał, kiedy mówił jak ważni są rodzice w naszym życiu, przywołując przykład świętych rodziców, którzy dobrze wychowali swoje dzieci, to są rodzice św. Teresy z Lisieux, Maksymiliana Marii Kolbego – podsumował kapłan.

Rodzice św. JP II mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund zmarł w wieku 26 lat, gdy jako lekarz zaraził się od chorego szkarlatyną. Córeczka Olga zmarła wkrótce po porodzie.

Emilia Wojtyła zmarła, gdy Karol miał zaledwie 9 lat. Ojciec, żołnierz, zmarł w Krakowie, w 1941 r. Grobowiec rodzinny znajduje się w wojskowej części krakowskiego Cmentarza Rakowickiego.

 

RIRM

drukuj