fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. Cisło: Asia Bibi narażona jest na dokonanie samosądu przez radykalnych islamistów

Uniewinnienie Asi Bibi to z jednej strony dobra wiadomość, ale z drugiej strony są obawy, że będzie ona bardziej narażona na dokonanie samosądu przez radykalnych wyznawców islamu – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Asia Bibi, chrześcijanka z Pakistanu, została dziś uniewinniona przez tamtejszy Sąd Najwyższy. Kobieta była skazana w 2010 r. na śmierć za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Dziś SN nakazał zwolnienie jej, jeśli nie ciążą na niej inne zarzuty. Więcej [tutaj].

Ks. prof. Waldemar Cisło informacje te odbiera z radością, zwracając uwagę, że pojawiają się one po obchodzonym w niedzielę Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, kiedy wierni modlili się za chrześcijan w Pakistanie. Kapłan podkreśla jednak, że koniec dramatu Asi Bibi nie jest jeszcze pewny.

Ciągle są obawy, bo pamiętajmy o tym, o czym mówiliśmy w czasie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym – w Pakistanie czasami dochodzi o samosądów na ludziach, którzy są oskarżeni – słusznie czy niesłusznie – o prawo o bluźnierstwie. Tu jest problem. Jak minister ds. mniejszości religijnych został zaszlachtowany przez swojego kierowcę i uczyniono z niego później bohatera narodowego, tak wielu obserwatorów boi się, że Asia Bibi była najbardziej bezpieczna przebywając w więzieniu. Tu jest wielkie wyzwanie dla służb, by jej nie zamordowali fanatycy – wskazał ks. prof. Cisło.

Asia Bibi była pierwszą kobietą w Pakistanie skazaną na śmierć na mocy drakońskiej ustawy za obrazę islamu lub Mahometa. Jej sprawa sięga 2009 r.

Skazanie jej oburzyło chrześcijan na świecie i stało się źródłem podziałów w Pakistanie, gdzie 2 polityków chcących jej pomóc, zostało zamordowanych.

W trakcie ogłaszania wyroku kobieta była przetrzymywana w nieznanym miejscu, a po opuszczeniu więzienia ma opuścić Pakistan. Przeciw uniewinnieniu Asi Bibi protestują już setki islamistów.

RIRM

drukuj