fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] K. Smoliński: Służby państwa już działają w sprawie KNF

Nigdzie na świecie nie ma sytuacji, że jeżeli w mediach pojawia się informacja o przestępstwie, to powstaje komisja śledcza. Najpierw muszą działać służby państwowe i one działają. Jeżeli służby sobie nie radzą, to wtedy powołuje się komisję śledczą – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Kazimierz Smoliński. Odniósł się w ten sposób do oczekiwań opozycji w sprawie działań dotyczących afery wokół KNF.

Troje posłów PO weszło z kontrolą poselską do Ministerstwa Finansów. To pokłosie afery związanej z KNF i byłego przewodniczącego tej instytucji Marka Chrzanowskiego. Posłowie chcą również zobaczyć dokumenty dotyczące procesu legislacyjnego w sprawie zmian w ustawie o nadzorze banków.

– Proces legislacyjny ma kilka etapów. Kiedy odbywa się II czytanie, jest czas na zgłaszanie poprawek i ja, kiedy przyszedł na to czas, takie poprawki zgłosiłem. Proces legislacyjny był i jest transparentny. Te rzeczy są na stronie internetowej i w stenogramie Sejmu. Posłowie oczywiście mają prawo wejść z kontrolą i to robią. Natomiast niepotrzebne jest podgrzewanie atmosfery, bo to jest tylko ze szkodą dla obywateli, którzy zaczynają się bać, czy system bankowy w Polsce funkcjonuje prawidłowo. Nie ma żadnych zagrożeń dla pieniędzy, które obywatele mają w bankach – podkreślił poseł Kazimierz Smoliński.

W stronę PiS kierowanych jest jednak wiele oskarżeń. Mówi się o rzekomych 40 mln złotych łapówki, w związku z czym zdymisjonowany został Marek Chrzanowski, do niedawna prezes KNF. W dalszym ciągu trwa też dyskusja wokół problemów GetIn Banku.

– Grupa GetIn ma problemy od dłuższego czasu. Pan przewodniczący Chrzanowski popełnił ewidentny błąd. Podał się do dymisji, rozpoczęło się śledztwo, służby zabezpieczyły pliki i dowody. To standardy europejskie, na które powołuje się opozycja – zaznaczył poseł.

– Jest podejrzenie o przekroczenie uprawnień. To musi być sprawdzone, bo oczernić można każdego. Jeżeli zostanie udowodnione, że miało miejsce przestępstwo korupcji, to będzie do tego adekwatna kara – dodał.

Opozycja chce także powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby za zadanie wyjaśnić sprawę KNF-u.

– Nigdzie na świecie nie ma sytuacji, że jeżeli w mediach pojawia się informacja o przestępstwie, to powstaje komisja śledcza. Najpierw muszą działać służby państwowe i one działają. Jeżeli służby sobie nie radzą, to wtedy powołuje się komisję śledczą – powiedział Kazimierz Smoliński.

Całą rozmowę z pos. Kazimierzem Smolińskim z „Aktualności dnia” może odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj