fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński: W e-recepcie kluczowa jest wygoda

Żeby korzystać ze wszystkich możliwości e-recepty, najlepiej założyć sobie internetowe konto pacjenta. Jest ono dostępne pod adresem www.pacjent.gov.pl. Na tym koncie podajemy swój numer telefonu i adres e-mail, na które przesyłane są recepty. Nie wszyscy muszą mieć takie konto. Będzie również możliwość korzystania z e-recepty za pomocą wydruku informacyjnego – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński.

Od dzisiaj lekarze mają obowiązek wystawiania recept elektronicznych.

– Na pewno jest to bardzo duża zmiana. Pracujemy wspólnie z farmaceutami, pielęgniarkami i lekarzami wystawiającymi recepty od ponad roku. Dzisiaj zbieramy owoce tej pracy. Liczba recept elektronicznych znacznie wzrosła. Dzisiaj to około 4 tys. e-recept na minutę – podkreślił Janusz Cieszyński.

E-recepty to przede wszystkim kwestia wygody dla pacjentów, którzy nie będą musieli koniecznie udawać się do szpitali czy lekarzy rodzinnych, by przepisano im odpowiednie leki.

– Wydaje się, że kluczowa jest wygoda. Pojawiła się możliwość otrzymania recepty podczas konsultacji przez telefon, bez pojawiania się w gabinecie lekarskim. Na pewno pacjenci na to czekali, bo takie sygnały często mieliśmy. Ministerstwo będzie natomiast dysponowało większą wiedzą. Do tej pory otrzymywaliśmy jedynie informacje dotyczące leków refundowanych – wskazał.

Jak korzystać z wygody, którą dają e-recepty?

– Żeby korzystać ze wszystkich możliwości e-recepty, najlepiej założyć sobie internetowe konto pacjenta. Jest ono dostępne pod adresem www.pacjent.gov.pl. Na tym koncie podajemy swój numer telefonu i adres e-mail, na które przesyłane są recepty. Nie wszyscy muszą mieć takie konto. Będzie możliwość korzystania z e-recepty za pomocą wydruku informacyjnego, który będzie obrazem tego, co jest zapisane w systemie – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Całą rozmowę z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj