[TYLKO U NAS] Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”: Stworzyliśmy modę na świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości – Polacy organizują się samodzielnie

Stworzyliśmy modę na świętowanie niepodległości – ludzie sami się organizują. W najbliższym czasie mamy 1200 wydarzeń. Uroczystości jest dużo, każdy może znaleźć coś dla siebie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zaznaczył Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, podczas „Polskiego Punktu Widzenia” w TV Trwam.

Program „Niepodległa” jest rozpisany na kilka lat i łączy inicjatywy organizowane z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekty realizowane są przez instytucje kultury oraz dzięki państwowym dotacjom.

– To projekty, które schodzą na poziom społeczeństwa: zapraszają ludzi do oglądania wystaw czy wspólnego malowania murali (…). Te inicjatywy odbywały się i odbywają jeszcze w listopadzie w całej Polsce. Są to warsztaty, spotkania, gry terenowe, wystawy dla Polaków, którzy chcą świętować w swoich małych ojczyznach – mówił dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

W ramach dotacji i projektów w 2018 r. odbywa się łącznie 3 tysiące wydarzeń.

– Przykładowo, przez Krakowski Teatr Komedia został zrealizowany spektakl, który w ciekawy sposób opowiada o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Był wystawiany na plaży w Sopocie, na Kasprowym Wierchu czy na Mazurach – dodał gość TV Trwam.

10 listopada na PGE Narodowym w Warszawie będzie miało miejsce główne wydarzenie artystyczne – „Koncert dla Niepodległej” [zobacz]. 

– Na scenie zobaczymy ok. 40 wykonawców. Zostaną zrealizowane utwory związane z ostatnimi stu laty. Zaczniemy od pieśni legionowych, później będą utwory powstańcze, muzyka, która towarzyszyła walce w okresie PRL aż do   współczesności – poinformował Jan Kowalski.

11 listopada o godz. 12.00 na całym świecie zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Hymn dla Niepodległej”.

– Długo szukaliśmy sposobu, miejsca, gdzie możemy spotkać wszystkich Polaków w jednym momencie: Polska – 40-to milionowy kraj oraz ogromna ilość Polonii poza granicami. Nie jesteśmy w stanie zgromadzić wszystkich na jednym placu na wspólne wydarzenie. Stąd też opracowaliśmy kampanię „Niepodległa do hymnu”. Zachęcamy wszystkich Polaków, aby o godz. 12.00 spotkali się i śpiewali hymn państwowy. Uruchomiliśmy mapy, więc można sprawdzić, gdzie ten hymn będzie śpiewany [zobacz]. W Warszawie uczynimy to przy Grobie Nieznanego Żołnierza (…). Ciekawy jest przykład emerytowanej nauczycielki muzyki mieszkającej w Gdańsku-Oliwie.  Poprosiła swoją córkę, aby specjalnie 11 listopada wystawiła fortepian do ogrodu, na którym będzie grała hymn państwowy. Na to wydarzenie zaprasza wszystkich sąsiadów. Stworzyliśmy modę na świętowanie odzyskania niepodległości, ludzie samodzielnie się organizują –  podkreślił dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Natomiast od godz. 13.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się „Festiwal Niepodległa”.

– To festiwal wspólnego, radosnego świętowania rodzinnego. Organizujemy kilka scen muzycznych, m.in. na terenie Uniwersytetu Muzycznego. Na dziedzińcu ASP stanie namiot, gdzie cały dzień będą odbywały się warsztaty dla dzieci, a na dziedzińcu ministerstwa kultury przez cały dzień będą nauki tańca folkowego „Wszystkie mazurki świata”, które poprowadzi Janusz Prusinowski (…). Festiwal będzie uświetniony wycieczkami z przewodnikami, którzy będą przybliżali postaci ojców niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu będą ustawione specjalne słupy z kodami QR, dzięki którym poprzez zeskanowanie na smartfony będzie można odsłuchać historię o każdym z twórców niepodległości. W hotelu Bristol odbędą się koncerty muzyki Paderewskiego. Po Krakowskim Przedmieściu będą jeździły powozy konne sprzed 100 laty. Będzie można obejrzeć również zabytkowe samochody. Z jednej strony będzie to radosne świętowanie, a z drugiej to szansa na przeniesienie się w tamte czasy – tłumaczył.    

W Teatrze Wielkim o godz. 20.00 będzie miał miejsce natomiast koncert, który jest finałem projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

– 11 listopada odbędzie się 11 koncertów w filharmoniach całej Polski. Co godzinę rozpocznie się kolejny występ w innym mieście, m.in. w Katowicach czy Krakowie. Co więcej, tego dnia będzie też 11 koncertów na całym świecie – zwrócił uwagę Jan Kowalski.

Gość TV Trwam akcentował, iż świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie kończy się 11 listopada. Program „Niepodległa” potrwa aż do 2022 r.

– Wieloletni program powstał tak jak proces odzyskiwania niepodległości 100 lat temu, tak jak odbudowa państwa polskiego. 100 lat temu Polska połączyła się z trzech zaborów. Trzech zaborów, gdzie trzeba było połączyć np. trzy różne koleje – trzy różne rozmiary torów, różne perony. W związku z tym obchodzimy m.in. 100-lecie Urzędu Patentowego, Instytutu higieny czy PKO. Wydarzeń jest dużo. Rok 2020 to oczywiście rocznica Bitwy Warszawskiej. Program został przedłużony do 2022 r., gdyż Ślązacy zasygnalizowali, że ostateczne ustalenie granic śląska było właśnie w 1922 r. (…). W najbliższym czasie mamy 1200 wydarzeń. Możemy dopasować rodzaj wydarzenia, jego charakter ze względu chociażby na wiek. Uroczystości jest dużo [zobacz], każdy może znaleźć coś dla siebie w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wskazał dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

RIRM

drukuj