fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Kraje Południa pozostawiono same sobie. W pamięci pozostanie obraz lądującego w Rzymie chińskiego samolotu, a nie samolotu któregoś z krajów UE

Kraje Południa zostały pozostawione same sobie w sprawach zdrowotnych i na razie także w sprawach związanych z gospodarką. Obrazkiem, który pozostanie w pamięci nas wszystkich, był lądujący w Rzymie chiński samolot, a nie samolot któregoś z krajów UE – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Na łamach „Naszego Dziennika” ukazał się artykuł „Czy Unia Europejska przetrwa pandemię? Niemcy budują swoją potęgę kosztem krajów UE”. W tekście pojawiło się stwierdzenie, iż pierwsze tygodnie epidemii koronawirusa pokazały, jak niewydolne są unijne struktury, a „kraje Południa pozostawiono same sobie”. Artykuł dostępny jest [tutaj].

– Teza autora jak najbardziej znajduje potwierdzenie w rzeczywistości – kraje Południa zostały pozostawione same sobie w sprawach zdrowotnych i na razie także w sprawach związanych z gospodarką. Jeżeli chodzi o sprawy zdrowotne, trzeba uczciwie przyznać, że sprawy ochrony zdrowia nie są w kompetencjach Unii Europejskiej, ale nie ulega wątpliwości, że kraje Południa w apogeum kryzysu zdrowotnego oczekiwały na pomoc z Brukseli czy z Berlina albo Paryża. Obrazkiem, który pozostanie w pamięci nas wszystkich, był lądujący w Rzymie chiński samolot, a nie samolot któregoś z krajów UE – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

Nie ulega wątpliwości, że solidarności instytucjonalnej zabrakło – zauważył europoseł.

– Oczywiście była solidarność ludzka – wszyscy współczuliśmy Włochom czy Hiszpanom, patrząc na dramatyczne obrazki z ich szpitali. Włosi na północy mają najlepiej finansową ochronę zdrowia, bo to są najbogatsze regiony w Unii Europejskiej, a mimo tego nie dali sobie rady. Teza autora artykułu jest szersza, ponieważ wykracza za problemy zdrowotne. Pandemia wprawdzie ciągle trwa, ale wszystko wskazuje na to, że apogeum Europa ma już za sobą. Gospodarka zapłaciła i będzie płacić za ten kryzys olbrzymią cenę – podkreślił polityk.

Dla krajów Południa Europy kilkumiesięczne zamrożenie gospodarki wynikające z szerzącej się pandemii koronawirusa oznaczać będzie ogromny spadek PKB i wzrost bezrobocia.

– Parę miesięcy zupełnej blokady dużej części gospodarek Południa Europy, a także ogromny kryzys chociażby w turystyce, która była i mam nadzieję, że będzie głównym motorem napędowym takich gospodarek, jak grecka, włoska czy hiszpańska, to na pewno położy się cieniem na tym, co będzie się działo w tych krajach. Międzynarodowy Fundusz Walutowy na podstawie dotychczasowych obserwacji       pokazał szacunki w połowie kwietnia, że PKB krajów Południa spadnie o około 10 proc. w całym 2020 roku. To ogromny spadek, który będzie oznaczał także znaczny wzrost bezrobocia. To będą ogromne problemy gospodarcze i społeczne – zaznaczył ekonomista.

Problemy gospodarcze i społeczne dotyczą jednak wszystkich krajów Europy, a także świata. Każde z nich będzie musiało długo podnosić się z tego kryzysu.

– Nie ulega wątpliwości, że Niemców – jeżeli chodzi o odbudowę gospodarki po pandemii – będzie stać na więcej niż np. Polskę czy inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, a także pewnie więcej niż Włochy czy Hiszpanię. Tu jest zasadniczy problem dla krajów będących w strefie euro. My szczęśliwie mamy własną walutę, więc w sytuacji zagrożenia, pogorszenia relacji eksportowo-importowych, waluta się dewaluuje, osłabia i w związku z tym opłacalność eksportu gwałtownie się podnosi – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę na fakt, że dzięki działaniom obecnego rządu Polsce udało się odzyskać dużą część sektora bankowego, co ma kluczowe znaczenie w sytuacji kryzysu.

– W dużej mierze przez 4,5 roku udało się odzyskać sporo sektora bankowego. Przypomnę akwizycje, które dokonał Bank PKO BP, jak i odzyskanie Banku Pekao SA z rąk włoskich. W tej chwili ponad 60 proc. sektora bankowego jest w rękach Polski i to jest w sytuacji pandemii niesłychanie ważna rzecz. Wszystkie pakiety antykryzysowe przechodzą przez system bankowy i jeżeli banki by temu nie sprzyjały, to trudno zasilać gospodarkę pieniędzmi w sytuacji, kiedy banki prowadzą inną politykę niż polityka państwa. To jest duży sukces rządu Zjednoczonej Prawicy – oznajmił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl