fot. facebook.com/Marian Szołucha

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha o przesunięciu Dnia Wolności Podatkowej: Nic złego w wyniku takiej zmiany się nie zadzieje

Rząd oczywiście wydaje więcej. W tym roku przyrost wydatków będzie nieco wyższy niż przyrost PKB, więc stąd przesunięcie o dwa dni. Nie jest to jednak przesunięcie radykalne – mówił na antenie Radia Maryja w sobotnich „Aktualnościach dnia” dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.

Według gościa Radia Maryja, „Dzień Wolności Podatkowej (wyliczany przez Centrum im. Adama Smitha – red.) jest jednym z trzech ciekawszych parametrów w obliczaniu gospodarki przez think-tanki, które obrazują sytuację gospodarczą Polski”. Dwa kolejne to: Mapa Wydatków Państwa oraz Rachunek od Państwa.

– To parametr bardzo prosty – jest to w zasadzie ułamek, w którym dzieli się wydatki budżetowe przez PKB, tzn. mierzy się, jak mówią ekonomiści bardziej naukowym językiem – poziom redystrybucji dochodu narodowego przez państwo – tłumaczył.

Dzień Wolności Podatkowej obchodzimy po raz 26. W tym roku przypada on dwa dni później niż w ubiegłym roku [czytaj więcej]. Czy powinno nas to niepokoić? Ekonomista uspokaja i zapewnia, że „nic złego w wyniku takiej zmiany się nie zadzieje”.

– To nie powinno nas niepokoić. Rząd oczywiście wydaje więcej. W tym roku przyrost tych wydatków będzie nieco wyższy niż przyrost PKB, niż tempo jego dynamiki i stąd przesunięcie o wspomniane dwa dni. To nie jest przesunięcie radykalne. Dobrze, że o nim rozmawiamy, ale nic złego w wyniku takiej zmiany się nie zadzieje, ponieważ jest to faza naturalna dla osłabienia w cyklu koniunkturalnym – zaznaczył.

– Dzień Wolności Podatkowej może się zmieniać, (…) jednak chcę zaznaczyć, że nie do końca sformułowanie, powtarzając za Centrum im. Adama Smitha, że pracujemy do 8 czerwca na państwo odpowiada dziś prawdzie – dodał.

Odpowiadało prawdzie – podkreślał rozmówca – jeszcze kilka lat temu.

– Dziś wydatki państwa to nie są wydatki na jego własne utrzymanie (administracji, służby zdrowia, edukacji, wojska, policji czy wymiaru sprawiedliwości). To są także pieniądze, które wracają do obywateli – tego już Dzień Wolności Podatkowej nie uwzględnia, ale przyjął się i jest ciekawym parametrem – mówił dr Marian Szołucha.

Całą rozmowę z dr. Marianem Szołuchą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl