fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr. Krzysztof Kawęcki: Rekonstrukcje rządu są naturalne, ale zamiast przeprowadzać rekonstrukcję – zbyt długo się już o niej mówi

Trzeba zauważyć, że rekonstrukcje rządu są naturalne.  W  tym przypadku mamy do czynienia z zapowiedzią przeprowadzenia rekonstrukcji po wyborach prezydenckich, nie jest to zaskoczeniem. Niestety powtarza się pewien mechanizm. Zamiast przeprowadzać rekonstrukcję – zbyt długo się już o niej mówi. Rekonstrukcja miała być sfinalizowana na przełomie września i października, tymczasem nie można wykluczyć, że proces rekonstrukcji rządu nie będzie realizowany jeszcze w październiku – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zmiany w rządze. Wciąż czekamy na kroki podejmowane w tym zakresie.

– Trzeba zauważyć, że rekonstrukcje rządu są naturalne. W  tym przypadku mamy do czynienia z zapowiedzią przeprowadzenia rekonstrukcji po wyborach prezydenckich, nie jest to zaskoczeniem. Niestety powtarza się pewien mechanizm. Zamiast przeprowadzać rekonstrukcję – zbyt długo się już o niej mówi. Rekonstrukcja miała być sfinalizowana na przełomie września i października, tymczasem nie można wykluczyć, że proces rekonstrukcji rządu nie będzie realizowany jeszcze w październiku – ocenił politolog.

Zdaniem dr. Krzysztofa Kawęckiego, przedłużenie finalizowania rekonstrukcji należy rozpatrywać w trzech aspektach: strukturalnym, personalnym i programowym.

– Liderzy Zjednoczonej Prawicy zwracają uwagę, że właśnie trzeci obszar (programowy) jest najważniejszy i jest przedmiotem rozmów, które mają mieć odniesienie do kwestii personalnych i strukturalnych. Obszary są ściśle ze sobą powiązane. Po pierwsze, strukturalna zapowiedź rekonstrukcji rządu odnosi się do redukcji ilości ministerstw, co jest rzeczą bardzo istotną. Najpierw mówiono, że powstanie ok. 12 ministerstw, teraz pojawiają się informacje o powstaniu 14-16. Ta redukcja jest już przesądzona. Również sprawa łączenia ministerstw, co będzie miało swoje konsekwencje programowe. Jest kwestia tego, gdzie znajdzie się górnictwo i sprawy dotyczące klimatu. Po drugie, obszar personalny. Tutaj pojawiają się pytania o kompetencje, które zostaną uzgodnione dla koalicjantów. Wydaje się, że Solidarna Polska utrzyma Ministerstwo Sprawiedliwości, ale pytanie, co z Ministerstwem Środowiska, bo jest ono dla nas bardzo ważne  – podkreślił rozmówca.

Dr. Krzysztof Kawęcki wytłumaczył, dlaczego utrzymanie Ministerstwa Środowiska ma szczególne znaczenie.

– Życzylibyśmy sobie, aby polityka realizowana przez śp. ministra Jana Szyszko była w tym zakresie kontynuowana. Kwestie ochrony środowiska, ładu przyrodniczego są rzeczą bardzo istotną, jedną z najważniejszych w kwestii polityki rządowej. Pojawiają się również pytania, jakie miejsce uzyska Porozumienie Jarosława Gowina. Wiemy, że formacja uległa pewnym podziałom z powodu okoliczności związanych z przesunięciem daty wyborów prezydenckich. Czy Jarosław Gowin powróci do funkcji wicepremiera, którego teraz zastępuje Jadwiga Emilewicz? Myślę, że jesteśmy skazani na przecieki i spekulacje w tej sprawie. Uważam, że te wydarzenia wymagają powściągliwości od hegemona, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Nie sądzę, że dojdzie do daleko idących przetasowań. Na pewno konfiguracja będzie inna. Najważniejsze są sprawy programowe – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Wybory prezydencie pokazały, że elektorat najmłodszych zdecydowanie opowiedział się za kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, czyli opozycji. Obecnie wiele partii próbuje pozyskać tę grupę wyborców.

– Mamy do czynienia z wojną o młodzież i pozyskanie jej. 3 lata do wyborów, ale kalkulacje opozycyjnych partii politycznych są takie, aby ugruntować swoje wpływy w najmłodszej grupie wiekowej (19-24 lata) oraz pozyskać nowych wyborców, którzy za 3 lata uzyskają czynne prawa wyborcze. Mamy aktywne działania. Lewica podkreśla kwestie edukacji w ich rozumieniu oraz kwestie klimatyczne. Wokół tego koncentruje się aktywność innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymona Hołowni. W tym kontekście przed Zjednoczoną Prawicą stoi zadanie najważniejsze – uzyskanie wpływów w młodym pokoleniu. Są pewne wzorce, do których warto się odwołać – zasugerował politolog.

Patrie polityczne próbują zabiegać o względy młodego elektoratu. Gość Radia Maryja ocenił, że wszelkie próby „przekupstwa” elektoratu są zgubne.

– Niestety zapowiedź wprowadzenia „Piątki dla zwierząt”, która jest przesiąknięta ideologią lewicową, w sposób bardzo daleko idący (…) jest drogą donikąd. Nie jest to dobre rozwiązanie programowe, ponieważ niszczy rolnictwo, którym trudnią się także ludzie młodzi. To może powodować utratę wpływów na wsi. Są dobre wzorce, do których należy się odwoływać. Bitwa o młodzież nie jest tylko specyfiką współczesnych czasów. Podobne batalie toczyły się w II Rzeczypospolitej, która wygrała wojnę o młodzież, o wychowanie narodowe i katolickie. Nawet, jeśli władze państwowe po 1926 roku nie wypełniły swoich zadań w sposób zadowalający – mówił.

Gość „Aktualności dnia” zaproponował, które działania mogą pomóc w zwycięstwie podczas bitwy o młodzieżowy elektorat.

– W II Rzeczpospolitej działały organizacje młodzieżowe, harcerstwo, Kościół katolicki i korporacje akademickie, które wypełniły powierzone im zadania. Trzeba powiedzieć, że młodzież studencka była związana w tym czasie z obozem narodowym, który najlepiej wyrażał program katolicki i patriotyczny. To była elita. Zasadniczą  kwestią jest edukacja, czyli walka o młodzież jest walką o dobre szkolnictwo. Przede wszystkim szkolnictwo wyższe, ale także podstawowe i średnie. Również wsparcie dla organizacji pozarządowych i patriotycznych, które zostały pozbawione pomocy po 1989 roku, w przeciwieństwie do organizacji lewicowych. To jest kwestia walki o kulturę – powiedział politolog.

Całą rozmowę z dr. Krzysztofem Kawęckim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl