[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Grupa Wyszehradzka i Austria mówią jednym głosem w kwestii polityki migracyjnej

Należy wykazać zadowolenie z tego, iż w kwestii polityki migracyjnej V4 i Austria mówią jednym głosem – powiedział w sobotę na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” dr Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy RP.

W niedzielę odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej dotyczący migracji. Według dr. Krzysztofa Kawęckiego, „mamy do czynienia z próbą tworzenia pewnych faktów, wywierania presji na Polsce, na krajach Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej”.

– Mamy do czynienia z nieformalnym „mini szczytem”, który został zorganizowany na wniosek kanclerz Angeli Merkel. Ten nieformalny szczyt poprzedza oficjalny szczyt Unii Europejskiej. (…) Mamy do czynienia z próbą tworzenia pewnych faktów, wywierania presji na Polsce, na krajach Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej, które mają inny pogląd na politykę migracyjną UE niż Angela Merkel – powiedział.

Zdaniem gościa Radia Maryja, przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier „postąpili bardzo dobrze nie biorąc udziału w nieformalnym szczycie UE”.

– Jest to słuszne, bo inaczej oznaczałoby to legitymizowanie pozatraktatowych działań Wspólnoty, a przede wszystkim Niemiec i Francji, bo te kraje są inicjatorami tego spotkania. Ten „mini szczyt” wpisuje się w scenariusz narzucania przez te dwa kraje polityki migracyjnej krajom członkowskim UE – wskazał.

Prezes Prawicy RP zaznaczył, że „kraje V4 mają poczucie własnego znaczenia w UE oraz potencjału politycznego i gospodarczego”. Wspomniał także, że Grupa Wyszehradzka i Austria „w kwestii polityki migracyjnej mówią jednym głosem”.

– Ta decyzja świadczy także o odpowiedzialności krajów Grupy Wyszehradzkiej za kierunek rozwoju UE w zakresie polityki migracyjnej. (…) Słusznie powiedział premier (Mateusz) Morawiecki na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, że „nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców”. (…) Należy również wykazać zadowolenie z tego, iż w kwestii polityki migracyjnej V4 i Austria mówią jednym głosem – mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Całą rozmowę z dr. Krzysztofem Kawęckim z sobotniego wydania audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

 

drukuj