fot. twitter.com/DanielObajtek

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Mamy plan zarządzania Ruchem po przejęciu. Na pewno będzie to diametralna zmiana

Mamy opracowany biznesplan. Wiemy, jak reagować, mamy plan zarządzania Ruchem po przejęciu. Na pewno będzie to generalnie diametralna zmiana. Będziemy zmieniać bryły kiosku, będziemy generalnie wprowadzać to na zasadzie convenience, czyli w niektórych punktach będzie kawa, to, z czego generalnie słynie Orlen, ale również będą usługi kolportażowe – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen ma stać się akcjonariuszem większościowym Ruchu, z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą tam PZU, PZU Życie i Alior Bank. Warunki tej transakcji ustalono w ramach umowy inwestycyjnej. Płocki koncern otrzymał już zgodę UOKiK na realizację całego procesu.

– Jesteśmy nadal konsekwentni. Rok temu zapowiedzieliśmy, że idziemy w kierunku przejęcia grupy Ruch i to jest dalsza konsekwencja tej naszej decyzji. Oczywiście po drodze musiało być postępowanie układowe, bo wszyscy wiemy, w jakiej kondycji był Ruch po postępowaniu. Były również decyzje sądu, również zgoda Komisji Europejskiej. KE odesłała to do UOKiK-u. Tu również taka zgoda musiała nastąpić. Teraz, po tej zgodzie oczywiście będziemy realizować zapisy postępowania układowego, ale generalnie to nie jest jeszcze koniec, ponieważ czekamy na decyzję sądu w tym zakresie. Po uprawomocnieniu się decyzji sądu przejmujemy Ruch operacyjnie – wyjaśnił Daniel Obajtek.  

PKN Orlen będzie większościowym inwestorem i przejmie kontrolę nad rozwojem Ruchu. Plan restrukturyzacji spółki opiera się dwóch filarach. Pierwszy z nich to nowoczesna sprzedaż. Drugi – to rozwój usług kurierskich.

Koncern planuje też otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii poza stacjami paliw.

– Orlen posiada stacje, posiada sprzedaż detaliczną. Cały czas rośnie sprzedaż pozapaliwowa. Ruch to również jest sprzedaż pozapaliwowa. W naszej strategii mamy rozwój sieci detalicznej. Dojdą nam następne punkty, które będą rozwojem tak naprawdę sprzedaży detalicznej, ale to nie tylko będzie sprzedaż detaliczna – zaznaczył prezes PKN Orlen. 

– Będziemy starać się zmieniać bryły kiosku. Mamy opracowany biznesplan. Wiemy, jak reagować, mamy plan zarządzania Ruchem po przejęciu. Na pewno będzie to generalnie diametralna zmiana. Będziemy zmieniać bryły kiosku, będziemy generalnie wprowadzać to na zasadzie convenience, czyli w niektórych punktach będzie kawa, to, z czego generalnie słynie Orlen, ale również będą usługi kolportażowe. (…) Do tej pory jest „Paczka w RUCHu” – również ta paczka będzie w Orlenie. Będziemy również w taki sposób zapinać nasz biznes z biznesem Ruchu – dodał.

Przejęcie większości udziałów przez PKN Orlen w Ruchu wpisuje się w zapowiedziane przez płocki koncern procesy akwizycyjne. Strategia ma zwiększyć zyski obu spółek i poszerzyć ofertę dla klientów.

– My nie robimy przejęć, które nie są związane z działalnością operacyjną Orlenu. Te przejęcia budują wartość i siłę spółki. Budujemy czempiona narodowego, budujemy firmę, które będzie mogła dokonywać dużych inwestycji, bo do dużych inwestycji musimy być zdecydowanie większą firmą. Dziś generalnie transformacja energetyczna, rozbudowa przemysłu – choćby nawet petrochemicznego – wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Dlatego trzeba stawać się coraz większą spółką. Spółki rozwija się na dwa sposoby: albo poprzez akwizycję – to jest również szybki rozwój spółki, albo poprzez inwestycję. I idziemy w dwóch kierunkach; rozwijamy spółki poprzez akwizycję i rozwijamy spółki poprzez inwestycje – wskazał Daniel Obajtek.

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj