[TYLKO U NAS] A. Trzcińska z WOT: Nie zostawiajmy osób, które mieszkają samotnie. Wskazane jest wsparcie rodziny

W tym trudnym czasie wskazane jest wsparcie rodziny, aby nie zostawiać osób, które mieszkają samotnie. Wykonywanie telefonów do osób bliskich jak najbardziej jest wskazane. To wsparcie bardzo pomaga w obecnym okresie, kiedy mamy ograniczoną możliwość wychodzenia z domu – zaznaczyła Aneta Trzcińska, żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja, odpowiadając na pytania słuchaczy dotyczące obecnej sytuacji w Polsce.

Od piątku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiadają na antenie Radia Maryja na pytania Polaków związane z pandemią koronawirusa. Konsultacje prowadzone są od poniedziałku do soboty o godz. 13.10, natomiast w niedzielę po Koronce do Miłosierdzia Bożego – o godz. 15.20.

86-letnia słuchaczka wyraziła podczas audycji zaniepokojenie, że ze względu na zalecenie, by nie wychodzić z domu i nie przemieszczać się, najbliższa rodzina nie może przyjechać do niej i pomóc jej w codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów. Żołnierze WOT podczas „Aktualności dnia” przypomnieli, że obecnie nie ma zakazu przemieszczania się z jednej miejscowości do drugiej, jednak należy zachowywać ostrożność, a wsparcie najbliższych jest jak najbardziej wskazane. Bezwzględnym zakazem opuszczania domu objęte są osoby, które przebywają w kwarantannie. Wówczas za złamanie zakazu przyznawana jest kara w wysokości 30 tys. zł.

W tym trudnym czasie wskazane jest wsparcie rodziny, aby nie zostawiać osób, które mieszkają samotnie. Wykonywanie telefonów do osób bliskich jak najbardziej jest wskazane. To wsparcie bardzo pomaga w obecnym okresie, kiedy mamy ograniczoną możliwość wychodzenia z domu – podkreśliła Aneta Trzcińska, żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT.

Gość Radia Maryja przypomniała przy tym o zachowywaniu podstawowych zasad higieny osobistej. Najważniejsze jest mycie rąk, zachowanie odległości i unikanie osób, które mają objawy infekcji.

– Przede wszystkim zachowujemy podstawowe zasady higieny. Bardzo często myjemy ręce bieżącą, ciepłą wodą z mydłem. Robimy to w tej chwili jeszcze częściej niż zwykle. Przede wszystkim przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, kiedy dotykamy produktów, które przynosimy ze sklepu. Po każdym wyjściu z domu powinniśmy umyć ręce. Unikamy dotykania klamek, unikamy dotykania poręczy, unikamy oczywiście obecności osób, które mają jakiekolwiek infekcje: kichają, kaszlą. Kiedy my jesteśmy przeziębieni i kichamy – robimy to albo w łokieć albo w chusteczkę. Tę chusteczkę należy oczywiście od razu wyrzucić do kosza. Nie wkładamy tej chusteczki do kieszeni, ponieważ w tej kieszeni bakterie i wirusy, które się na niej znajdują „bardzo dobrze się czują” i będą z pewnością się rozmnażały. Wkładanie później ręki do tej kieszeni też dosyć mocno nas naraża. Pamiętajmy, że w tej chwili unikamy też podawania ręki, możemy skinąć głową (…). Zachowujmy odległość od wszystkich osób. Jeżeli musieliśmy wyjść i stoimy w kolejce w sklepie – zachowujmy odległość od 1 metra do 1,5 metra – mówiła Aneta Trzcińska.

Konsultacje telefoniczne to jedno z wielu zadań, które w obecnym czasie zagrożenia podejmują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej [czytaj więcej].

Na wsparcie WOT można liczyć przy robieniu zakupów żywnościowych czy leków. Są zaangażowani w kontrolowaniu granic Polski czy osób przebywających na kwarantannie. W tym tygodniu ruszyła także pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Bezpłatną pomoc można uzyskać pod numerem telefonu: 800 100 102.

Cała rozmowa z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj