fot. pl.wikipedia.org

TVP: w MSZ po katastrofie smoleńskiej powstała notatka o współpracy z Rosją

TVP dotarła do dokumentu, który mówi o tym, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych po katastrofie smoleńskiej powstała notatka ws. współpracy z Rosją. Według dziennikarzy, w notatce za jeden ze skutków katastrofy uznano „wyraźnie poszerzoną przestrzeń życzliwości i pojednania polsko-rosyjskiego”, co – jak wskazano – wymaga „odpowiedniego zagospodarowania w postaci działań jednostronnych i instytucjonalnych”.

Dokument powstał 12 kwietnia 2010 r. Jej autorem był ówczesny szef Departamentu Wschodniego MSZ Jarosław Bratkiewicz, który – jak podaje TVP – jest absolwentem moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Fragmenty pisma do maja 2016 r. były niejawne.

To pokazuje, że Rosjanie wykorzystali walkę rządu Donalda Tuska przeciwko prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Na skutek zaniechań rządu polskiego i niedopełnienia podstawowych obowiązków przez poszczególne służby podległe Donaldowi Tuskowi, doszło do niesamowitej tragedii. Już 12 kwietnia kontynuowano tę rzekomo wspaniałą współpracę z Rosjanami. Efektem tego było przekazanie Rosji śledztwa. W cywilizowanym świecie nigdzie nie spotkamy tego, by państwo wyzbyło się swej suwerenności i pozbawiło się możliwości dochodzenia w sprawie tragicznej śmierci swojego prezydenta i elit państwowych – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

W ujawnionym dokumencie – jak podała telewizja publiczna – znalazła się lista proponowanych działań. Wśród nich wymieniono ugodowe załatwienie pozwów obywateli polskich do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Warunkiem miało być, że Rosja odtajni akta sprawy katyńskiej i zrehabilituje ofiary zbrodni w Katyniu.

Polska i Rosja miałyby też występować ze wspólnymi inicjatywami międzynarodowymi np. w ramach ONZ – podała TVP.

 

RIRM

drukuj