PAP/EPA

Turcja: Minister J. Czaputowicz uczestniczył w polsko-rumuńsko-tureckim spotkaniu dot. spraw bezpieczeństwa

Polska, Turcja i Rumunia potępiają agresywną politykę Rosji. Jednocześnie wskazują na potrzebę rozbudowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W stolicy Turcji – Ankarze – minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wziął udział w trilogu polsko-rumuńsko-tureckim do spraw bezpieczeństwa.

– Wszystkie trzy państwa są za wzmocnieniem więzi w ramach NATO, utrzymaniem jedności, solidarności i to jest tak jakby główny wniosek – wskazał minister Jacek Czaputowicz.

Zarówno Polska, Rumunia, jak i Turcja wskazują dzisiaj na te same zagrożenia dla światowego pokoju. Jednym z nich jest agresywna polityka Rosji.

– Nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu. Jednocześnie potępiamy aresztowanie marynarzy podczas incydentu na Morzu Azowskim. Kierujemy również nasze zainteresowanie na sytuację w Donbasie, Abchazji oraz w Południowej Osetii – podkreślił rumuński minister spraw zagranicznych Teodor Melescanu.

Dlatego – jak zapowiedział szef polskiej dyplomacji – należy zwiększyć w tym regionie obecność wojsk NATO. W planach są również tureckie wojska na wschodniej flance.

– Rozmawialiśmy na temat ewentualnego delegowania oficerów armii tureckiej do naszego wielonarodowego dowództwa w Elblągu, rozmawiamy na ten temat. Chodzi o to, żeby tę solidarność wzajemnie demonstrować – wyjaśnił minister Jacek Czaputowicz.

Dobre relacje między członkami Sojuszu, a także jego rozbudowa i wzmocnienie, ma odstraszyć potencjalnego agresora.

– Potrzebujemy jak najlepszej promocji naszej współpracy. Jesteśmy zdeterminowani, by pomóc państwom tego regionu, w tym Ukrainie i Gruzji, zostać częścią naszego sojuszu najszybciej, jak to możliwe – zadeklarował turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Jest to w interesie całego regionu.

– Ten format startował w 2012 roku, kiedy zaczęliśmy o nim myśleć, i z czasem uświadomił nam, jak ważny jest tego rodzaju dialog i dyskusja, ponieważ praktycznie nasze kraje borykają się z tymi samymi problemami odnośnie bezpieczeństwa – zauważył Teodor Melescanu.

Już w przyszłym roku podobne spotkanie odbędzie się w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj