fot. PAP/Marcin Bielecki

Trzeci ładunek skroplonego gazu ziemnego przybył do gazoportu w Świnoujściu

Do Polski przypłynął trzeci ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG. Dostawcą jest amerykański partner PGNiG – firma Cheniere Energy.

Transport amerykańskiego LNG odebrano w gazoporcie w Świnoujściu. To 70 tysięcy ton, co po regazyfikacji odpowiada około 100 milionom metrów sześciennych gazu ziemnego.

– Dostawy gazu do Polski są bezpieczne, zapewnimy bezpieczeństwo energetyczne Polakom i również – co szalenie dla nas ważne – ten portfel dostaw ciekłego gazu LNG będzie naprawdę zdywersyfikowany – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Ładunek, jaki dostarczył metanowiec GasLog Warsaw, przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass LNG w Zatoce Meksykańskiej. To już trzecia dostawa, a druga w tym roku, w ramach długoterminowego kontraktu z koncernem Cheniere Energy.

– Ładunek ten, przewożony statkiem pod bardzo trafną nazwą GasLog Warsaw, stanowi dowód, że nasze spółki umacniają współpracę i Polska może polegać na dostawach LNG od Cheniere teraz i w przyszłości – podkreśla wiceprezes i dyrektor handlowy Cheniere Energy.

Tym bardziej, że celem amerykańskiej firmy jest zapewnienie bezpiecznego źródła amerykańskiego gazu ziemnego dla Polski – teraz i w przyszłości.

– Te dostawy znacząco wzrosną po roku 2022, bo zakładamy, że rocznie będziemy otrzymywać za pośrednictwem firmy Cheniere prawie 2 miliardy metrów sześciennych gazu – wskazuje Jerzy Kwieciński. 

Długoterminowa umowa z Cheniere Energy – zawarta na 24 lata – została podpisana 8 listopada 2018 roku. W jej ramach amerykańska firma ma dostarczyć do Polski w sumie 39 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

TV Trwam News

drukuj