fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Trwa posiedzenie Senatu

Senat rozpoczął dziś dwudniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ma ona ułatwić dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Nowela przewiduje ponadto, że na receptę będą sprzedawane wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne, także pigułki ellaOne, które od 2015 roku mogły kupić osoby powyżej 15 lat bez konieczności wizyty u lekarza.

Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy, która włączy celników do systemu emerytur mundurowych – zwracał uwagę jeszcze przed rozpoczęciem obrad marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Jestem bardzo ciekawy dlatego, że to jest inicjatywa obywatelska. To jest koniec legislacji. Komisja przyjęła ten projekt – czyli już ustawę – bez poprawek. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie również na posiedzeniu plenarnym – mówił marszałek Senatu.

Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat (od października będzie to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

Senatorowie wysłuchają też informacji o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2016 roku.

RIRM

drukuj