fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Trwa nabór wniosków o przedłużenie programu 500 plus

Program Rodzina 500 plus, flagowy program Prawa i Sprawiedliwości, wciąż ma wysokie poparcie społeczne. Jak podaje CBOS, popiera go 77 proc. Polaków. Jego finansowanie możliwe jest m.in. dzięki wypływom z podatku VAT. Osoby, które chciałby skorzystać lub przedłużyć taką pomoc powinny do końca października złożyć wniosek o świadczenie z programu.   

Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 r. Gwarantuje on otrzymywanie świadczenia 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Jak mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, program Prawa i Sprawiedliwości spełnia swoje założenia.

– Program 500 plus pozwolił ponad 90 proc. dzieci żyjących w sferze ubóstwa wyjść z tego ubóstwa dzięki temu, że ich rodzice dostali co miesiąc 500 zł, 1000 zł czy 1500 zł miesiąc w miesiąc. (…) Rodzi się też więcej dzieci w ostatnim roku czy w ostatnich dwóch latach. Zobaczymy, czy to jest tendencja trwała. Mam nadzieję że tak – wskazuje rzecznik prezydenta.

Program umożliwia również otrzymanie zasiłku na pierwsze dziecko, w przypadku gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł. Natomiast gdy którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne, dochód nie może być większy niż 1200 zł.

Zasady te chciałaby zmienić Platforma Obywatelska wprowadzając bezkrytyczne świadczenie na pierwsze dziecko. To mija się z celem programu – przekonuje poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

– Wśród tych, którzy nie są singlami, to jeśli są dzieci, to tylko jedno. W interesie naszego państwa, naszego narodu, w interesie również ekonomicznym, już nie tylko takich wielkich słów, ale również takich przyziemnych rzeczy jest to, żeby jednak dzieci było więcej – zaznacza Grzegorz Długi.

W 2016 r. program Rodzina 500 plus kosztował państwo 22 mld zł, natomiast w tym roku – według szacunków wicepremiera Mateusza Morawieckiego – jego koszt może wzrosnąć nawet o 3 mld zł. Nowoczesna ma jednak inny pomysł na wykorzystanie tych środków.

– Nowoczesna zaproponowała alternatywny program „Aktywna rodzina”, czyli 250 złotych miesięcznie na każde dziecko. W związku z tym, jeśli mamy do czynienia z rodzinami z dwójką, a często też z trójką dzieci, jest to program bardziej sprzyjający rodzinom – mówi poseł Katarzyna Lubnauer.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin wskazuje, że opozycja próbuje przypisać sobie sukces programu.

– Opozycja, która była bardzo krytyczna wobec tego programu, głosowała przeciwko jego przyjęciu, nie popierała tych rozwiązań, mówiła, że nie będzie na ten program pieniędzy i nazywała go programem populistycznym, dzisiaj przejmuje na swoje sztandary realizację tego programu. Mówię tu przede wszystkim o Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej – zaznacza poseł Jacek Sasin.

Złożenie wniosku o 500 plus do końca październiku gwarantuje, że świadczenie będzie wypłacone do końca grudnia, z wyrównaniem za październik i listopad. Jeśli wniosek zostanie złożony później, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj