fot. Tomasz Strąg

W Toruniu odbył się VII Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

Ulicami Torunia przeszedł w sobotę VII Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z żołnierzy niezłomnych. W tym roku mija 70 lat od jego stracenia.

Marsz poprzedziła Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny. Później zgromadzeni przeszli z Placu św. Katarzyny przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tam odbył się apel pamięci. W uroczystościach uczestniczyli europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy.

Karol Maria Wojtasik, radny Prawa i Sprawiedliwości, zwracał uwagę na to, że w marszu biorą udział przedstawiciele różnych pokoleń.

– Przede wszystkim dominuje młodzież, następnie są osoby dorosłe z dziećmi i później seniorzy. Można powiedzieć, że mamy taką sztafetę pokoleń – od najmłodszych do najstarszych. Często są to całe rodziny, mamy też kibiców Elany Toruń, którzy zawsze wspomagają marsz organizacyjnie i też w nim uczestniczą – powiedział Karol Maria Wojtasik.

Ks. Jakub Maciejko, wikariusz z parafii św. Antoniego w Toruniu, podkreślił, że wiara w życiu rotmistrza Witolda Pileckiego odgrywała dużą rolę. Jak zaznaczył, rotmistrz pokazywał to swoim życiem.

– Często wielu młodych krzyczy: Bóg, honor i ojczyzna, ale pytanie jest, czy tego Boga mamy na pierwszym miejscu. Rotmistrz Pilecki pokazywał, mówiąc np. do swojej córki, kiedy szedł na pewną śmierć, żeby czytała „O naśladowaniu Chrystusa” Kempisa. To był jakby jego testament, ale też coś, co kształtowało jego życie, czyli Ewangelia, bo tak naprawdę to rozważania duchowe pokazują Chrystusa i Ewangelię – powiedział ks. Jakub Maciejko.

Rotmistrz Witold Pilecki był oficerem ZWZ-AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz. Po ucieczce z niemieckiego obozu zagłady walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1948 r. został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.

Marsz zorganizowały m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego, Miasto Toruń i Fundacja Polska Tożsamość.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

GALERIA
fot. Tomasz Strąg

RIRM

drukuj