fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: pierwsza dama uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Wcześniaka

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu w piątkowych obchodach Światowego Dnia Wcześniaka. Prezydentowa spotkała się z malutkimi dziećmi oraz ich rodzicami. Dziękowała kobietom oddającym pokarm do banków mleka.

„Jest mi bardzo miło, że mogę spędzić z państwem ten dzień. Bardzo dziękuję pani dyrektor szpitala za zaproszenie do złożenia wizyty w tutejszym wojewódzkim szpitalu. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w obchodach Światowego Dnia Wcześniaka” – powiedziała pierwsza dama.

Zaznaczyła, że Światowy Dzień Wcześniaka to dla niej bardzo ważna data w kalendarzu.

„Tak się złożyło, że obchody tego dnia, w których po raz pierwszy uczestniczyłam w Warszawie w 2015 roku, zaowocowały wieloma spotkaniami i wizytami w oddziałach szpitalnych. Dzięki nim miałam okazję poznać rodziców wcześniaków i oczywiście same maluchy, jak również wspaniałych specjalistów, lekarzy, którzy na co dzień ratują życie tym maluchom, a później otaczają je wspaniałą opieką” – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Jak mówiła, zdrowie i życie dzieci oraz ich prawidłowy rozwój są tymi wartościami, które zawsze trzeba wspierać. Dodała, że wszystkie spotkania i rozmowy, w których uczestniczyła przez dwa lata, pokazały, że nastąpił olbrzymi postęp, jeżeli chodzi o ratowanie życia dzieci urodzonych przedwcześnie.

„Dzięki temu, że rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami wiem, jak trudne chwile przechodzą i z jakimi problemami się borykają. Na szczęście – tak jak tutaj w Toruniu – mają wsparcie ze strony wspaniałych specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, doradczyń laktacyjnych, a także wolontariuszy. To świetna okazja do tego, żeby wszystkim państwu bardzo serdecznie podziękować za pełną poświęcenia pracę, profesjonalizm z jednej strony, a z drugiej tą szczególną wrażliwość. Dzięki państwa empatii i niezwykłemu oddaniu dają państwo rodzicom to, co najcenniejsze – nadzieję i wiarę w to, że uda się uratować nowe życie” – wskazała Agata Kornhauser-Duda.

Prezydentowa dodała, że codzienna determinacja i zaangażowanie personelu medycznego budzi jej wielki szacunek.

„Dziękuję za troskę i opiekę, którą otaczają państwo te kruche i delikatne istoty” – powiedziała.

Dzieci obecne na spotkaniu otrzymały od pierwszej damy okolicznościowe prezenty.

Kornhauser-Duda mówiła, że bardzo się cieszy, że idea banków mleka coraz lepiej rozwija się w Polsce, a naoczny dowód tego dostała w Toruniu, gdzie odwiedziła szpitalny bank mleka. Swoje podziękowania skierowała również do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego za wspieranie tej idei, jej realizację i finansowanie.

„Wszystkie badania potwierdzają, że kobiece mleko to najlepszy pokarm dla nowonarodzonych dzieci, a szczególnie dzieci urodzonych przed terminem, gdyż potrzebują one nie tylko substancji odżywczych, ale przede wszystkim tych, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju i działają jak naturalne leki” – zaznaczyła pierwsza dama.

„Dziękuję wszystkim paniom dawczyniom mleka, których wiem, że jest tutaj bardzo wiele. Jest to naprawdę niesamowity gest ze strony pań, że dzielą się pokarmem z tymi mamami, które z różnych względów nie mogą karmić własnych dzieci swoim mlekiem. To niezwykły gest solidarności kobiet. Jestem pełna uznania dla tej altruistycznej postawy” – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama w Toruniu zapoznała się również z pracami budowlanymi, które trwają na terenie szpitala, będącego obecnie w fazie gruntownej rozbudowy i modernizacji.

PAP/RIRM

drukuj