Tomasz Sarara poprowadzi zajęcia dla weteranów oraz rodzin poległych żołnierzy w 11. „Projekcie Wojownik”

Tomasz Sarara, zanim stoczy kolejny pojedynek w obronie tytułu federacji DSF, poprowadzi zajęcia dla weteranów oraz rodzin poległych żołnierzy podczas jedenastej odsłony „Projektu Wojownik”, który odbędzie się 19 lutego w 5. Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie.

Po efektownym nokaucie w ostatniej swojej walce podczas DSF Kickboxing Challenge 18 i zdobyciu tytułu mistrza tej federacji, Tomasz Sarara przygotowuje się do pierwszej obrony pasa, która odbędzie się 23 lutego w Krakowie. Kilka dni przed planowaną walką przyjedzie do Wojska Polskiego, by spotkać się z weteranami misji poza granicami kraju, rodzinami żołnierzy poległych oraz instruktorami sportów walki z jednostek wojskowych, którzy wezmą udział w jedenastej edycji „Projektu Wojownik”.

Tomasz Sarara to mistrz świata w kickboxingu federacji WKN w wadze super ciężkiej, wielokrotny mistrz Polski, mistrz organizacji FEN oraz aktualny mistrz DSF. Duże sukcesy odnosił także w boksie. Jego wieloletnim trenerem była legenda światowego kickboxingu i muay thai, mistrz świata i czterokrotny zwycięzca prestiżowego turnieju K-1 World Grand Prix Ernesto Hoost. Tomasz Sarara stoczył podczas swojej kariery 48 walk, z których wygrał 41 pojedynków.

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy – weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych – a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną, szczególnie dla wojskowych.

Akcja polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy. Co miesiąc w innej jednostce na terenie kraju lub za granicą, gdzie stacjonują polskie kontyngenty wojskowe, wojskowi ćwiczą z gwiazdami sportów walki. W Sulechowie spotkają się już po raz jedenasty. Projekt zapoczątkował swoje funkcjonowanie w maju 2018 roku i dotychczas w zajęciach wzięło udział prawie 500 uczestników, w tym 337 weteranów i członków rodzin poległych na misjach żołnierzy.

Zajęcia polegają na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki, tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy, walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych, powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do normalnego funkcjonowania.

W wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do różnych garnizonów, m.in. na początku roku pojawi się w Kłodzku.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie – st. kpr. Tomaszem Rożniatowskim – napisał i nagrał piosenkę, promującą projekt. Utwór dostępny jest [tutaj]

płk Szczepan Głuszczak/RIRM/MR

drukuj