fot. R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Tajny dokument MSZ z 2008 r. dowodem na prorosyjską politykę rządu Tuska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło notatkę z 2008 r. Dokument – jak wskazał szef resortu Witold Waszczykowski – stanowi dowód na zwrot polityki wschodniej ku Rosji. Miał to być początek porzucania przez rząd Donalda Tuska polityki proukraińskiej.

Dokument „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” z 4 marca 2008 r., był zastrzeżony. Został on przekazany do wiadomości czterech osób, m.in. ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Notatkę odtajniono w 2015 r.

Autorzy notatki uznali, że prorosyjskość będzie pewnego rodzaju instrumentem wobec Zachodu – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Podjęto wówczas decyzję o polityce, która nie służyła polskim interesom.

To było wtedy odejście od tzw. linii Giedroycia, czyli wspierania krajów tj. Ukraina, Białoruś i Litwa kosztem kierowania głównej polityki wobec Rosji. W rezultacie chciano użyć pewnej sztuczki. Koncentrując się na polityce z Rosją chciano pokazać światu zachodniemu, jak jesteśmy zaangażowani, ważni, znaczący i dobrze poinformowani o sytuacji w Rosji, aby tą kartą zagrać na Zachodzie wobec Francji i Niemiec. Ta polityka została rozszyfrowana przez Rosję. W dalszych miesiącach i latach zażądano ceny, którą było m.in. odseparowanie od polityki wschodniej prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wyjaśnił Witold Waszczykowski.

Jak dodał minister, w notatce „stawia się fałszywą tezę, że siła ekonomiczna Rosji jest ograniczona”.  „Natomiast Rosja od lat kumulowała swoją gospodarkę pod kątem rozbudowy imperialnej, wojskowej, używała później swoich sił podczas agresji zarówno wobec Gruzji, jak i Ukrainy” – wskazał.

Z kolei Ukrainie nie zaproponowano ścieżki integracji z Unią tylko quazi-instytucjonalne powiązania z Zachodem – ocenił minister Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj