fot.Tomasz Latos/facebook

T. Latos o „piątce dla zdrowia”: Bardzo ważna deklaracja rządu

„Piątka dla zdrowia” to bardzo ważna deklaracja, która pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w dalszym ciągu będzie zmieniał i reformował polską służbę zdrowia – powiedział w sobotę przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS).

Zaprezentowana przez PiS w sobotę „piątka dla zdrowia” zakłada wzrost nakładów na służbę zdrowia, powołanie Funduszu Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowaną opiekę nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard złotych na centrum onkologii.

Odnosząc się do tych zapowiedzi Tomasz Latos podkreślił, że to „bardzo ważna deklaracja, która pokazuje, że rząd w dalszym ciągu będzie zmieniał i reformował polską służbę zdrowia”. Polityk zwrócił jednocześnie uwagę, że to nie jest proces na jedną kadencję, ale na dwie lub trzy.

Będziemy zwiększać nakłady finansowe, tak, że pieniędzy na służbę zdrowia będzie dwa razy więcej niż było w czasach poprzednich rządów PO-PSL. Ponadto, chcemy dalej zmieniać funkcjonowanie polskiej onkologii, stąd ten miliard złotych przeznaczony na centrum onkologii” – przekonywał Tomasz Latos.

Jak dodał, proponowane zmiany systemowe pozwolą na stworzenie, poza ośrodkami centralnymi, również ośrodków regionalnych.

Tomasz Latos zaznaczył, że „piątka dla zdrowia” przewiduje wsparcie dla małych szpitali, co jest o tyle ważne – jak mówił – że „bez tego trudno byłoby zmieniać rzeczywistość polskiej służby zdrowia w mniejszych miejscowościach”. Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia wyraził też opinię, że większego finansowania bez wątpienia wymaga także opieka nad pacjentami w wieku podeszłym, która stanowi „wyzwanie naszych czasów”.

Z kolei pakiet badań kontrolnych ma na celu, jak wskazał Tomasz Latos, „przekonanie Polaków, że trzeba prowadzić badania profilaktyczne oraz że warto dbać o swoje zdrowie zawczasu, zanim się zachoruje”.

Zachęcając do głosowania w dniu wyborów, przewodniczący komisji zdrowia podkreślił, że wybory te będą „niezwykle ważne”.

„Wtedy zapadną bardzo ważne decyzje, które pokażą, czy Polska dalej będzie zmieniała się w dobrym kierunku, czy nadal będzie to dobry czas dla Polski” powiedział Tomasz Latos.

PAP/RIRM

drukuj