fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Szefowie MSZ Polski i Rosji rozmawiali na temat zwrotu wraku TU-154M

Istotne dla zakończenia śledztwa polskiego i rosyjskiego jest zapewnienie równego dostępu stron do wraku TU-154M – mówili wspólnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji.

Do spotkania szefów dyplomacji doszło w Helsinkach podczas sesji komitetu ministrów Rady Europy. Głównym tematem rozmowy była kwestia zwrotu wraku polskiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Śledztwo nie może zostać zakończone, dopóki Rosjanie nie zwrócą kluczowego dowodu, czyli wraku TU-154M. Obietnicę, że wrak powróci do Polski złożył jeszcze w 2010 roku ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew.

„Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze – napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Minister Siergiej Ławrow miał zapewnić ministra Jacka Czaputowicza o gotowości do współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj