Szef MSZ od poniedziałku z wizytą w Australii

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski od poniedziałku będzie przebywać z trzydniową wizytą w Australii. Szef MSZ będzie rozmawiać m.in. o polskiej kandydaturze na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Zasadniczym celem wizyty będą konsultacje polityczne poświęcone omówieniu współpracy dwustronnej oraz sytuacji międzynarodowej” – poinformował PAP szef biura prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

Jak podkreślił, wizyta wpisuje się także w kulminację polskiej kampanii przed wyborami do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Polska ubiega się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.

W trakcie wizyty minister Waszczykowski spotka się z minister spraw zagranicznych Julie Bishop oraz przewodniczącym Izby Reprezentantów Anthonym Smithem. Szef MSZ spotka się ponadto z gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurley’em. Nowa Południowa Walia to najbardziej zaludniony stan w Australii; jego stolicą jest Sydney.

Na Uniwersytecie Macquaire w Sydney szef polskiej dyplomacji wygłosi wykład poświęcony obecnym wyzwaniom dla Europy i świata, a na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze przedstawi polską perspektywę w kwestii bezpieczeństwa regionalnego i migracji.

Zaplanowano także spotkania z przedstawicielami kręgów biznesu i środowisk naukowych.

Minister Waszczykowski dwukrotnie spotka się również z przedstawicielami australijskiej Polonii – w Canberze i Sydney. W Australii mieszka blisko 170 tys. osób polskiego pochodzenia.

Według Jakuba Wawrzyniaka wizyta wpisuje się także w obchody Roku Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 został ustanowiony rokiem przywódcy insurekcji przez Sejm i Senat. W Australii jego imię nosi najwyższy szczyt, na który jako pierwszy wszedł polski badacz i odkrywca Paweł Edmund Strzelecki.

Szef biura prasowego dodał, że w tym roku przypada 45. rocznica nawiązania relacji z Australią.

„W ciągu tych lat Polska zmieniła miejsce na geopolitycznej mapie świata, jednak niezmiennie relacje między nami pozostawały przez cały ten okres bardzo dobre. Intensywna wizyta odzwierciedla bliskie, mimo znacznych odległości dzielących nasze kraje, relacje Polski z Australią. Australia współpracuje z nami i z NATO m.in. w Afganistanie i Iraku. Podziela nasze cele i nasze wartości. To naturalny sojusznik Polski w NATO” – podkreślił.

Jak zaznaczył Jakub Wawrzyniak, Australia to także ważny partner gospodarczy w regionie Azji i Pacyfiku. Polski eksport do tego kraju plasuje go na 4. miejscu w regionie Azji i Pacyfiku, Polska od lat notuje również nadwyżkę w obrotach handlowych z Australią. W naszym kraju zainwestowało dotąd ok. 130 firm australijskich z branży logistycznej, wydobywczej oraz wysokich technologii.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ, do której Polska aspiruje, wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym.

Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl