fot. Tomasz Strąg

Szef MSWiA: Nauczycieli wspierających uczniów jest zdecydowanie więcej

Jedynym partnerem dla nauczycieli jest rząd – podkreślił minister Joachim Brudziński. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazał, że strajk liderów związkowych ma charakter polityczny. Nauczycieli wspierających uczniów jest zdecydowanie więcej – dodał.

W ostatnich dniach w mediach pojawiały doniesienia o policyjnych interwencjach w szkołach wobec strajkujących nauczycieli.

– Policja jest od tego, aby dbać o bezpieczeństwo Polaków, w tym również o bezpieczeństwo tych, którzy strajkują czy protestują. Na tym polega demokratyczne państwo prawa, żeby w pierwszej kolejności dbać o ich bezpieczeństwo – zaznaczył minister.

Jednak, jak zaznaczył Joachim Brudziński, nie było mowy o masowych działaniach policji.

Można protestować. Polska jest demokratycznym państwem prawa, a już czymś piramidalnie niemądrym i kłamliwym są takie sugestie, że w ostatnich dniach Policja masowo wkracza do szkół – wskazał szef resortu.

Jako minister, ale też i ojciec Joachim Brudziński podziękował również tym wszystkim, którzy dobro uczniów przełożyli nad rację strajku.

– Dziękuję tym wszystkim nauczycielom, którzy nawet strajkując, jednak pełni empatii wspierają duchowo, czy nawet poprzez kontakty, swoich wychowanków, swoich uczniów – mówił minister MSWiA.

Bo takich nauczycieli, jak podkreślił Joachim Brudziński, jest zdecydowana większość. Zdarzały się jednak jednostkowe przypadki, jak te w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie garstka ludzi z Komitetu Obrony Demokracji zakłócała gimnazjalistom egzamin.

– Najbardziej zdumiewające jest to, że przedstawicielka pedagogów wyszła z tej szkoły, żeby tym ludziom, którzy zakłócali egzamin uczniom, którzy byli w szkole, podziękować – powiedział.

Zachowanie strajkujących w stosunku do totalnej opozycji pokazuje, że protest ma charakter polityczny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj