fot. Tomasz Strąg

Szef MON: Szkolenie wojska w czasie epidemii ograniczone i ukierunkowane na pomoc służbie zdrowia

Szkolenie żołnierzy podczas epidemii jest ograniczone, ale jest też ukierunkowane – prawie 30 tys. żołnierzy zostało przeszkolonych w zakresie wsparcia cywilnej służby zdrowia – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Min. Mariusz Błaszczak, w piątek, w TVP Info został zapytany o wpływ epidemii na szkolenie żołnierzy.

„Szkolenie żołnierzy oczywiście jest ograniczone, to wynika z zaangażowania w akcję (pomocy wojska w walce z koronawirusem – PAP), ale jest ukierunkowane – prawie 30 tys. żołnierzy zostało przeszkolonych jeśli chodzi o możliwość wsparcia cywilnej służby zdrowia” – odpowiedział szef MON.

Jak podkreślił, takie zmiany w szkoleniu wojska wynikają z potrzeb. Min. Błaszczak przypominał, że obecnie w Polsce jest 107 tys. żołnierzy. Powstały też Wojska Obrony Terytorialnej, które dziś liczą 24 tys. żołnierzy.

Szef MON zaznaczył, że każdego dnia około 9 tys. żołnierzy bierze udział w działaniach mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.

„Pozostali żołnierze pełnią swoje obowiązki, szkolą się, żeby byli gotowi, żeby – jeśli będzie taka potrzeba – zadbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – dodał.

Żołnierze od marca uczestniczą w działaniach mających spowolnić epidemię. Wspólnie z policją patrolują ulice i sprawdzają miejsca kwarantanny, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków, wspierają Straż Graniczną.

W gotowości jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojsko uruchomiło też laboratoria do wykonywania testów na koronawirusa – stacjonarne i mobilne.

PAP

drukuj