fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MON o ustawie ws. modernizacji sił zbrojnych: Rozpoczyna kluczową fazę odbudowy polskiej armii

Ustawa o modernizacji sił zbrojnych rozpoczyna decydującą fazę odbudowy polskiej armii – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Sejm ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. [więcej]

Sejm przyjął wczoraj nowelizację przepisów, która przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronność. W 2020 r. mają one wynieść  2,1 proc. PKB. Docelowo w 2030 roku będzie to minimum 2,5 proc. PKB.  Ponadto do 200 tys. zwiększy się liczebność sił zbrojnych, z czego 130 tys. będą stanowili żołnierze zawodowi.

Szef MON zaznaczył, że zwiększanie wydatków obronnych to odpowiedź na współczesne wyzwania bezpieczeństwa.

– To jest realizacja z jednej strony zobowiązań, jakie podjęli wszyscy członkowie NATO na szczycie warszawskim, ale z drugiej strony jest to odpowiedź na konieczność, przed którą stanęła Rzeczpospolita wobec zagrożeń ze wschodu. Z tej perspektywy muszę z ubolewaniem przyjąć wyrażane poprzez poprawki stanowisko zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, ale także niektórych innych partii opozycyjnych, które próbowano Sejmowi narzucić, a które miały na celu uniemożliwienie realizacji tej ustawy – powiedział Antoni Macierewicz.

Według szacunków zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117 mld zł w ciągu 10 lat.

RIRM

drukuj