Na szczycie w Bonn zaprezentowano rozwiązania dot. energetyki węglowej

Polska nie zrezygnuje z węgla, który jest podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Polscy naukowcy szukają jednak rozwiązań, które pozwolą nie tylko na efektywne spalanie, ale również zagospodarowanie wszystkich jego produktów ubocznych. To założenia bezodpadowej energetyki węglowej.

Przedstawiciele środowiska naukowego oraz branży górniczej i energetycznej zaprezentowali na szczycie klimatycznym w Bonn rozwiązania, które mogą doprowadzić do stworzenia obiegu zamkniętego w energetyce opartej na węglu.

– Jeżeli mamy w górnictwie czy energetyce minerały, które powstają z wydobycia węgla, czy ze spalania go w energetyce to jeżeli spełnią one wymagania produktu, powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności budownictwie inżynieryjnym. W ten sposób możemy wesprzeć górnictwo i energetykę, odciążając je od nadmiaru tych minerałów. Jednocześnie możemy zaoszczędzić zasoby naturalne poprzez wykorzystanie tychże w pierwszej kolejności – podkreśla dr inż. Tomasz Szczygielski z Politechniki Warszawskiej.

Produkty powstałe przy spalaniu węgla mogą być wykorzystywane na szeroką skalę – wskazuje pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej minister Paweł Sałek.

– Można je wykorzystywać w budownictwie drogowym, w budownictwie, w konstrukcjach czy do stabilizacji gruntów, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o sprawy powodziowe, osuwiska, które mogą się zdarzyć, a także te uszlachetnione tzw. uboczne produkty spalania mogą być wykorzystywane do neutralizacji terenów zdegradowanych, poprzemysłowych – wyjaśnia minister Paweł Sałek.

Niezbędne do tego jest udoskonalenie procesów produkcji i spalania.

– Pracujemy dalej nad tym, aby tak procesy zobaczyć, aby przez dodatki do węgla, poprzez prowadzenie procesu spalania, poprzez uzdatnianie minerałów na etapie ich usuwania z komory spalania, separacje i przez dodatki na ostatnim etapie faktycznie z energetyki wychodziły tylko produkty – mówi dr inż. Tomasz Szczygielski.

Wprowadzenie tych rozwiązań na szeroką skalę pozwoli Polsce na dalsze eksploatowanie swoich złóż węgla, równocześnie dbając o środowisko.

– Takie jest przede wszystkim założenie circular economy w naszym rozumieniu, które chcemy wdrożyć w energetyce opartej głównie na węglu po to, żeby dostosować ją zarówno do wymagań środowiskowych, ale (wykorzystując również uboczne produkty spalania) doprowadzić do tego, żeby nie ograniczać ilości spalanego węgla w polskiej elektroenergetyce – wskazuje Robert Żmuda, dyrektor ds. rozwoju SBB ENERGY S.A.   

Bezodpadowa energetyka węglowa jest bardzo ważnym elementem wdrażania porozumienia paryskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl