fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: zakończyły się Światowe Dni Morza

W Szczecinie zakończyły się Światowe Dni Morza. Trzydniowe wydarzenie było okazją do rozmowy o kwestiach kluczowych dla gospodarki morskiej. Przybyło na nie 800 delegatów z około 40 państw, w tym 15 ministrów.

Polscy oraz zagraniczni politycy, eksperci i naukowcy rozmawiali o inteligentnej i przyjaznej środowisku żegludze, bezpieczeństwie cyfrowym i nowych szlakach transportowych. Odbyła się także debata o przyszłości morskiego rynku pracy i spotkania bilateralne na najwyższym szczeblu.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk na zakończenie wydarzenia wyraził przekonanie, że ich obecność przyniesie w przyszłości wymierne efekty współpracy. Polityk podkreślił też swoje zadowolenie z rezultatów rozmów prowadzonych przez ministrów i ekspertów.

– Cieszę się, że wczorajsza debata ministrów i dwudniowa debata ekspertów potwierdziły, że w gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje z poszanowaniem naturalnego środowiska. W tym duchu będziemy wspierać tworzenie prawa i regulacji dla żeglugi morskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Jestem przekonany, że obecność w Szczecinie tak licznych zagranicznych delegacji i przedstawicieli biznesu przyniesie nam w przyszłości wymierne efekty naszej współpracy. Goszcząc nas tutaj, Port Szczecin-Świnoujście rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę inwestycję – mówił Marek Gróbarczyk.

Światowe Dni Morza to nie tylko cykl dyskusji na temat gospodarki morskiej. W Szczecinie odbywały się też m.in. widowiska artystyczne.

Na tę okazję w stolicy Pomorza Zachodniego zacumował również Dar Młodzieży. Jednostka wyruszyła dziś w dalszy rejs, obierając kierunek do Afryki.

Organizatorami Światowych Dni Morza były Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Międzynarodowa Organizacja Morska.

RIRM

drukuj