Szczecin: Jarmark Niepodległościowy, koncerty i wystawy na Święto Niepodległości

Jarmark Niepodległościowy, a także koncerty i wystawy – to niektóre z atrakcji czekających na szczecinian z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie też można wejść na pokład okrętu ORP Xawery Czernicki.

W samo południe na reprezentacyjnych Wałach Chrobrego rozpoczną się oficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpocznie odegranie hymnu narodowego. Później odbędzie się defilada, koncert orkiestry wojskowej, a także pokaz sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty edukacyjne i artystyczne.

Na pokład okrętu ORP Xawery Czernicki będzie można wejść od godz. 12:00 do 16:00. Po zakończeniu części oficjalnej, zespół Szczecinianie zaprosi mieszkańców do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Nie zabraknie takich utworów, jak m.in. „Ułani, ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”.

Po południu pod popiersiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów odbędą się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Po nich wystąpi zespół Tulia.

Przez cały dzień na alei Kwiatowej odbywać się będzie Jarmark Niepodległościowy. Otworzy go Bieg Niepodległościowy, a później dla odwiedzających przygotowano m.in. fotobudkę z patriotycznymi rekwizytami. Wszyscy chętni będą mogli także zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Z kolei w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej zaplanowano warsztaty edukacyjno–artystyczne. Będzie tam można na specjalnym podobraziu odbić swoją dłoń – białą lub czerwoną. Efekty prac zostaną pokazane przed siedzibą Agencji. Uczestnicy wykonają też broszki w barwach biało-czerwonych oraz chorągiewki, które rozdane zostaną mieszkańcom podczas uroczystości na pl. Szarych Szeregów.

Po południu na pl. Solidarności powieje sto flag zaprojektowanych przez szczecinian. W Centrum Dialogu Przełomy będzie można z kolei zobaczyć z okazji święta m.in. specjalne eksponaty nawiązujące do rocznicy, które wzbogacą wystawę stałą Centrum.

Prezentowane będą m.in. siodła z kolekcji Andrzeja Winczy. To siodła pochodzące z okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II drugiej wojny światowej. Najcenniejszym z pokazywanych eksponatów będzie siodło generała Gustawa Orlicz-Dreszera, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Widzowie będą mogli także zobaczyć nowsze eksponaty, a wśród nich m.in. opozycyjne wydawnictwa odnoszące się do rocznic odzyskania niepodległości, które przez komunistyczne władze były rugowane z przestrzeni publicznej.

W niedzielę w szczecińskiej filharmonii zakończy się trwający od 4 listopada cykl koncertów „Jesteśmy w domu”. Od początku listopada króluje tam polska kultura muzyczna. W niedzielę cykl zakończy koncert „STO NA STO, Muzyczne dekady wolności, Górecki”.

Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała z kolei koncert „700 głosów na 100 lat niepodległości”. Wieczorem w bazylice archikatedralnej odbędzie się oratorium słowno-muzyczne w wykonaniu chórów szczecińskich pod dyrekcją prof. Ryszarda Handkego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl