fot. flickr.com

Świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych w wysokości 500 zł otrzyma więcej osób niż pierwotnie zakładano

800 tys. osób dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji – a nie jak wcześniej planowano pół miliona – ma otrzymać dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie. Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma przyjąć poprawkę do ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niepełnosprawnych.

Na etapie prac w Sejmie do projektu wprowadzono zmiany, które zaproponował klub PO-KO. Według przedstawicieli rządu wykluczały one m.in. rolników.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed powiedział, że przygotowywana poprawka ma rozszerzyć liczbę osób uprawnionych do świadczenia.

– Nie będzie łączenia świadczeń. Jeżeli ktoś otrzymuje rentę rodzinną, to nie będzie łączenia np. ze świadczeniem, kiedy ktoś ma najniższą emeryturę czy najniższą rentę. To grono, które szacowaliśmy na 500 tys. osób, powiększy się gdzieś do 800 tys. osób, które będą mogły z tego skorzystać. Łącznie na wsparcie dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie 4,5 mld zł. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, które jeszcze poprzez Senat wprowadzimy do ustawy – mówił polityk.

Zmianie ulegnie także kryterium dochodowe, które założono wcześniej na poziomie 1100 zł brutto. Teraz osoby, które pobierają renetę socjalną nie będą mogły przekroczyć progu 1600 zł, aby otrzymać świadczenie w wysokości 500 zł. Warto też dodać, że obok renty rodzinnej do dochodu nie będzie wliczany także zasiłek pielęgnacyjny.

Ustawa ws. 500 zł ma wejść w życie od 1 października. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z funduszu solidarnościowego. Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli w maju.

RIRM

drukuj