fot. strazgraniczna.pl

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięć osób, w tym trzech pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczanie granicy RP – powiedziała rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Do zatrzymań doszło w poniedziałek na terenie dwóch województw: mazowieckiego i łódzkiego.

„Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili obywatele: Pakistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Afganistanu” – powiedziała ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Dodała, że „podczas zatrzymania na jednym z adresów funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali mężczyznę narodowości tadżyckiej poszukiwanego czerwoną notą Interpolu za przestępstwa finansowe”.

Podczas akcji funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy m.in. faktury, nośniki informacji, telefony, komputery, karty SIM oraz 40 tysięcy złotych.

Według śledczych grupa działała od około trzech lat, która werbowała na terenie Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia i Azji Południowej, a następnie organizowała im przekroczenie granicy RP poprzez uzyskiwanie w jednym z konsulatów RP na Białorusi polskich wiz krótkoterminowych, uprawniających do wjazdu na terytorium państw należących do strefy Schengen.

„Po udanym wjeździe organizatorzy ułatwiali cudzoziemcom pobyt w Polsce poprzez potwierdzenie fikcyjnego zatrudnienia, co z kolei umożliwiało składanie przez cudzoziemców w urzędach wojewódzkich wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, a tym samym legalizowało ich pobyt w Polsce i innych państwach strefy Schengen” – dodała funkcjonariuszka.

Według szacunków pograniczników w taki sposób grupa mogła sprowadzić i ułatwić pobyt w Polsce kilkudziesięciu cudzoziemcom m.in. obywatelom Bangladeszu, Pakistanu, czy Indii.

„Członkowie grupy za pomoc cudzoziemcom pobierali kwotę od około 2,5 do 4 tys. euro” – wskazała podporucznik.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania cudzoziemcom przekraczania granicy RP wbrew przepisom oraz czerpania korzyści majątkowej z ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium naszego kraju.

Decyzją prokuratora wobec cudzoziemców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania terytorium RP połączonego z zatrzymaniem paszportów, zakazu kontaktu pomiędzy sobą oraz dozoru policyjnego.

Zatrzymanym mężczyznom może grozić od 3 miesięcy do 8 lat więzienia. Jak zaznaczają funkcjonariusze sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

PAP

drukuj