fot. tvp.info

„Solidarność” nie pójdzie na kompromis ws. zakazu handlu w niedzielę

Nie będzie kompromisu ze strony „Solidarności” – podkreśla szef największego związku zawodowego w Polsce Piotr Duda odnosząc się do sprawy zakazu handlu w niedzielę.

Projekt ustawy ograniczającej handel w tym dniu trafił już do drugiego czytania. Podczas prac w parlamencie złożono szereg poprawek do obywatelskiej ustawy.

Handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Pierwotnie zakaz miał dotyczyć wszystkich niedziel.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że związek oczekuje od rządzących odważnych decyzji, a nie koniunkturalizmu politycznego. Przypomniał, że stanowisko „Solidarności” jest jednoznaczne.

– Nie będzie żadnego kompromisu ze strony „Solidarności” tak, jak w przypadku przywrócenia wieku emerytalnego. Nie negocjowaliśmy, żadne 62, 63 lata. 65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet. W tym przypadku również wystosowaliśmy stanowisko do PiS-u, że przed wyborami mówiło co innego i teraz mówi co innego. Nie ma nic połowicznie. To jest dla nas jedyna satysfakcjonująca decyzja. Jeżeli nie, to to już nie jest nasz projekt obywatelski. To będzie projekt PiS-u i to PiS, a nie „Solidarność”, będzie za to odpowiedzialny – podkreślił Piotr Duda.

Szef „Solidarności” zaznaczył, że jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, to już tak zostanie. Piotr Duda dodał, że związek nie będzie protestował bądź zwracał się do prezydenta, by nie składał pod nią podpisu.

Wcześniej przedstawiciele „Solidarności” handlowców nie wykluczyli zbierania podpisów pod kolejnym obywatelski projektem, który miałby wprowadzić zakaz handlu we wszystkie niedziele.

Przepisy procedowanej ustawy miałyby wejść w życie na początku przyszłego roku.

RIRM

drukuj